İRAN MERKEZ BANKASINDAN BİTCOİN ÖDEMERİNE YASAK GELEBİLİR

0 0

İran Merkez Bankası tarafından hazırlanan ve CoinDesk tarafından sunulan bir taslak raporuna göre ülkenin Merkez Bankası Bitcoin ile yapılan ödemeleri yasaklama kararı alabilir.

Kripto para birimleri ile ilgili kurallar ve gereklilikle isimli taslak rapora göre kripto para cüzdanlarının sadece kripto para transferi veya depolaması yapmak için kullanılması mümkün ve diğer türlü herhangi bir kripto para kullanımı tamamiyle yasak hale getirilebilir. Planın nihai olarak onaylanması durumunda merkez bankası ödeme aracı olarak onaylanmamış kripto para birimlerinin kullanımını engellemeye çalışacaktır.

Bununla birlikte rapor İran Merkez Bankasının hiç kimsenin küçük miktarlarda onaylanmış kripto para birimini kişisel olarak elinde bulundurmasını veya transfer etmesini doğrudan engellemeyeceğini gösteriyor.

Sürecin bilgisine sahip bir kaynak CoinDeske düzenleyicilerin ülkedeki tüm bitcoin işlemlerinin İran riyadına göre olmasını istediğini söylese de hangi kripto para birimlerinin onay alacağı belli değil. Hazırlanan taslak 29 Ocak tarihinde başlayacak ve Tahran’da yapılacak olan Elektronik Bankacılık ve Ödeme Sistemleri konferansında tartışılacak.

Bunun yanı sıra normalde yurt dışındaki banka hesaplarında 10.000 avrodan fazla para tutmaları yasak olan İran vatandaşlarının dışarıdaki hesaplarda aynı oranda kripto para birimi tutmaları da yasaklanabilir.

CoinDesk konuşan Tahran merkezli bir kripto para birimi savunucusu ve geliştiricisi İrandaki topluluğun gelişmelerden “şok” olduğunu ve “bunun özellikle yabancı müşterilerden bitcoin alan işletmeler için daha kötü olabileceğini” söyledi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku