IOTA, “tamamen merkezi olmayan bir ağ” olma yolunda ilk aşamaya girdi

0 1

Internet of Things (IOT) için tasarlanan büyük bir blockchain projesi olan IOTA ağı IOTA 2.0a yükseltmek için ilk adımı attı.

IOTA kurumu koordinatörünün kalıcı olarak kaldırılmasını öngören bir olay olan “Coordicide” olarak adlandırılan üç aşamayı ortaya koydu. Koordinatör geçerli işlemleri dijital olarak onaylamak için IOTA kurumu tarafından işletilen bir uygulamayı temsil eden IOTAnın ağının temel bir parçası oldu.

Pollen IOTA 2.0 başlangıcını işaret ediyor

Polleni serbest bırakarak IOTA projesi Coordicide giden ilk kilometre taşını işaretliyor. IOTA kurumunun kurucularından Dominik Schiener serbest bırakmanın koordinatörsüz üretime hazır bir ağda sonuçlandırılmasını amaçladığını belirtti.

Schiener devam etti:

“Mühendislerimiz tarafından yıllarca süren yoğun araştırmalar sıkı testler ve yorulmak bilmeyen çabalardan sonra herkesi IOTA projesi için bu önemli dönüm noktasına katılmaya davet edebilmekten gurur duyuyoruz. Pollen IOTAnın ilk günden bu yana vaat ettiği dünyanın ilk gerçekten merkezi olmayan ölçeklenebilir ve ücretsiz dağıtılan defterinin başlangıcını işaret ediyor.”

IOTAnın Koordinatöründen kurtulmak için üç aşama

IOTA 2.0 ağ sürümü bileşenleri üç aşama ile serbest kalacak. Bu aşamaların ilki POLLEN ikincisi NECTAR ve üçüncüsü HONEY şeklindedir.

Pollen Koordinatör kavramlarını doğrulamak ve belirli saldırı vektörlerini simüle etmek için bir araştırma üssü olarak hizmet etmeye hazırlandı. 

Nectarda bir test ağı üzerinde koordisit modüllerinin tam olarak uygulanmasını sağlaması bekleniyor. Ana ağı serbest bırakmadan önce ağı hatalar veya sorunlar açısından test etmeyi amaçlıyor.

IOTA 2.0ın son sürüm adayı Honey IOTA 2.0ın ilk sürümünü veya tamamen merkezi olmayan IOTA ana ağını temsil eden tüm son koordisit modüllerini içerecek. Schiener 2021in ilk çeyreğinde Honey aşamasına girmesini beklediğini söyledi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku