İngiltere’den Dikkat Çeken Kripto Para Hamlesi: Yasallaşıyor!

68
İngiltere, kripto para sektöründe “dünya lideri” olmaya yönelik adımlar atmaya devam ederken, yetkililer endüstriye dair çarpıcı planlarını açıkladı. İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, bu girişimlerinin kripto sektörüne daha fazla yatırım çekmeyi hedefleyeceğini söyledi.

 

Stablecoin’ler, yasal ödeme aracı olacak!

Büyük planın bir parçası olarak İngiltere, stablecoin’leri yasal bir ödeme şekli olarak tanımayı planlıyor. Ayrıca, maliye bakanı, kripto para sektörünün ülkenin düzenleyici kurumu FCA’nın denetimine getirecek bir dizi adımı da duyurdu. Kilit önlemler arasında, bir “finansal piyasa altyapısı sanal alanı”nın yasalaştırılması ve böylece kripto sektöründe faaliyet gösteren yenilikçi oyun şirketlerinin teşvik edilmesi yer alıyor. Konuyla ilgili konuşan Rishi Sunak, şunları söyledi:
İngiltere’yi kripto para teknolojisi için küresel bir merkez haline getirmek benim amacım ve bugün ana hatlarıyla belirttiğimiz önlemler, firmaların bu ülkede yatırım ve yeni girişimler yapmalarını ve büyümelerini sağlamaya yardımcı olacak. Geleceğin işletmelerini ve yarattıkları işleri Birleşik Krallık’ta görmek istiyoruz ve etkin bir şekilde düzenleme yaparak onlara uzun vadede destek ve yatırım yapmak için ihtiyaç duydukları güveni verebiliriz.
İngiltere Maliye Bakanı ayrıca, FCA liderliğindeki ‘CryptoSprint’in, Birleşik Krallık’ta para basmaktan sorumlu devlete ait kurum olan Royal Mint ile birlikte yaza kadar bir NFT projesi oluşturmak için çalıştığını duyurdu. Ayrıca hükümet, sektörle daha yakın çalışmak için bir Cryptoasset Engagement Group adında bir departmant kuracak.

 

İngiliz politikacıdan çarpıcı kripto para açıklaması

Bugün Innovate Finance Küresel Zirvesi’nde konuşan Hazine Ekonomik Sekreteri John Glen, kripto para sektörüne yönelik ileride daha fazla ayrıntı açıklayacaklarını söyledi. Glen ayrıca, hükümetin ülkenin finansal ekosisteminde Dağıtılmış Defter Teknolojisi (DLT) kullanmanın faydalarına aktif bir şekilde yaklaşacağını da sözlerine ekledi.

Düzenleyici cephede hükümet, Hukuk Komisyonundan DAO’lar veya merkeziyetsiz özerk kuruluşlar olarak adlandırılan Blockchain tabanlı topluluklar için yasal bir statü oluşturmasını isteyecek. Ayrıca, DeFi kredilerinin muamelesini ve “stake etme”yi de inceleyecek. Glen ayrıca hükümetin Web 3.0’a yönelik yaklaşımını genişlettiğini de kaydetti ve şunları ekledi:
Web3’ün nasıl görüneceğini henüz kimse kesin olarak bilmiyor. Ancak Blockchain’in gelişiminin ayrılmaz bir parçası olması için her şans var. Bu ülkenin bu alanda olmasını, önden liderlik etmesini, en büyük ekonomik fırsatların peşinde koşmasını istiyoruz. Kripto para sektörü, giderek büyüyor.

 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Coingape.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku