İngiltere Maliye Bakanı Dijital Para Birimi ”Britcoin” İçin Kolları Sıvadı!

39

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak’ın, nakit para yerine İngiltere Merkez Bankası tarafından kontrol edilecek olan ve Britcoin olarak adlandırılan resmi dijital para birimini sisteme entegre etmek için var gücüyle çalıştığı bildirildi.

Britcoin bir devrim niteliği taşıyor

Kripto para birimlerinin giderek daha popüler bir yolu haline geldikçe, Sunak, ekonomiyi canlandırmak için dijital ödemeleri günlük hayatımıza entegre etmemenin önemini vurguluyor. Plan, İngiltere Merkez Bankası’nın, sterlinle aynı şekilde kontrol edeceği, fiziksel paraya doğrudan bir dijital eşdeğer oluşturmasnı öngörüyor. İngiltere Merkez Bankası’nın desteğiyle, işletmeler ve tüketiciler, potansiyel olarak doğrudan bankada hesap tutabilirler, bu da ödeme yaparken diğerlerini kenara çekmelerine ve nihayetinde borç verenlerin sistemdeki rolünü yükseltmelerine olanak tanır. Maliye Bakanı Sunak şu çarpıcı açıklamayı yaptı:

 Dijital para, yüzyıllardır parasal sistemdeki en büyük ayaklanma. Britcoin, özellikle küçük firmalar için çevrimiçi ödemelerin maliyetini ve süresini ve bankacılık sistemi etrafındaki para transferini ve bankacılık maliyetlerini azaltabilecek önemli bir devrim niteliği taşıyor.

Nisan ayında Sunak, Hazine ve İngiltere Merkez Bankası arasında “potansiyel bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) üzerinde keşif çalışmalarını koordine etmek” için bir görev gücü kurduğunu duyurdu. Görev gücünün yıl sonuna kadar bulgularını banaka bildirmesi bekleniyor.

Dijital para birimleri sistemi olumsuz etkileyebilir

Kripto para biriminin tanıtımı radikal olsa da, İngiltere Merkez Bankası, sterlinin dijital versiyonunun fiziksel nakit veya mevcut banka hesaplarının yerini almayacağına dair güvence verdi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi

Hükümet ve İngiltere Merkez Bankası, Birleşik Krallık’ta bir CBDC’nin uygulamaya konulup konulmama konusunda henüz bir karara varmadı ve bunu yapmanın faydaları, riskleri ve pratikleri hakkında gerekli uzman ve kurumlar ile geniş çapta etkileşimde bulunacak.

Rekor Miktar: İngiltere 114 Milyon Sterlinlik Kripto Para Ele Geçirdi!
 

Hazine’nin, kripto para birimlerine yönelen insan sayısı nedeniyle İngiltere Merkez Bankası’ndan bu projeye daha istekli olduğu ve bazı yatırımcıların riskli girişimler nedeniyle kripto paralarda büyük miktarda para kaybettiği bildiriliyor. Planları eleştirenler, sterlinin dijital versiyonunun daha fazla finansal istikrarsızlığa ve merkez bankası dijital para biriminin bankalarının borçlulara vermek zorunda olduğu fonları yiyebileceği için daha yüksek kredi ve ipotek oranlarına neden olabileceğini öne sürdüler.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın

Kaynak Unilad.co.uk
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku