IMF: quot Dijital Para Birimleri Küresel Ödemelerin Geleceğini Yeniden Şekillendirebilir quot

0 0

IMF evrensel olarak kabul edilen ve mekrez bankaları tarafından oluşturulan dijital para birimlerinin (CBDC) küresel ödeme ve finansal sistemin statükosunu kökten değiştirebileceğini belirtti.

Rezerv para birimleri hakkında yayınlanan yeni bir makaleye göre CBDC gelişiminde ortaya çıkan trendler vurgulandı ve evrensel bir dijital para biriminin hem hükümetlere hem de tüketicilere fayda sağlayabileceği belirtildi.

“Son zamanlarda evrensel bir CBDC fikri önem kazandı. CBDC ile desteklenen para birimleri ve onu destekleyen birden çok merkez bankasının güvenirliğinden yararlanarak daha verimli yurt içi ve sınır ötesi ödeme hizmetleri sağlayabilir. Böyle bir mimari sepetteki para birimleriyle ifade edilen rezerv talebini nispi ağırlıklarına göre değiştirilebilir.”

Makale de ayrıca Facebookun Diem stablecoinin bir sepet varlık tarafından desteklenen küresel bir stablecoin (GSC) yaratmaya yönelik özel bir girişimin de olabileceği vurgusu yapıldı.

“Bir GSCnin piyasaya sürülmesi desteklediği fiat rezerv para birimlerine olan talebi artırabilir.

Başta İsveç ve Çin olmak üzere birçok ülke şu anda kendi dijital para birimleri e-krona ve dijital yuanın işlevini test etmek için pilot projeler yürütmekte.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku