IMF dijital paraların artı ve eksilerini tartıştı…

0 1

Uluslararası Para Fonu (IMF) merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) için çerçeve görüşmelerle gelecekteki ulusal dijital para ihraçlarındaki potansiyel rolünü inceliyor.

IMF CBDCNİN ARTILARINI VE EKSİLERİNİ TARTIYOR

IMFBlogda Aralık başlarında yayımlanan bir analizde IMF yükselen CBDC tartışmasındaki potansiyel rolünün yanı sıra egemen dijital paraların artı ve eksilerini de tartıştı.

Bloga göre IMF kendi CBDCsini başlatmak isteyen uluslara yardımcı olabileceği üç alan belirledi. Blog yazısında şu ifadeler kullanıldı: “IMF üç şekilde yardımcı olabilir: politika tartışmasına bilgi sunarak ilgili tarafları politika seçeneklerini görüşmek üzere toplayarak ve ülkelerin politika geliştirmelerine yardımcı olarak.” 

CBDC yeni bir konu olduğundan IMF çoğunlukla ilk iki alanda aktif olsu ancak üye ülkeler CBDC seçeneklerini göz önünde bulundurarak ve tavsiye istedikleri için giderek üçüncü alana geçiyor.

CBDC ile ilgili olarak IMF bankaların aracılığının ortadan kaldırılması ve uluslararası politika sonuçları gibi dezavantajlara rağmen ulusal dijital para birimlerinin bazı avantajları olduğunu savunuyor.

Blog yazısına göre bu avantajlardan bazıları işlem maliyetlerinin düşmesini ve daha fazla finansal tabana yayılmayı içeriyor. IMF ayrıca CBDClerin özel kripto para birimleri için güçlü bir gösterge oluşturacağını da öne sürüyor.

IMF için bu özel kripto projelerinin benimsenmesi ulusların finansal altyapısının bütünlüğü için risk oluşturabilir. Buna Facebook’un Libra projesine dair endişeleri örnek verebiliriz.

Uluslararası Mutabakat Bankası (BIS) başkanı Agustin Carstens Aralık’ın ilk günlerinde merkez bankalarının özel kripto paralarla uyumlarını/ilişkilerini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olduklarını belirtti. Çin Merkez Bankasının eski başkanı ise Libra’nın IMFnin kontrolü altında daha iyi çalışacağını savundu.

2020 CBDC Savaşları Yılı olacak mı?

Facebook’un Libra’yı duyurmasından ve Libra Birliğinin oluşmasından bu yana bazı merkez bankaları CBDC planlarını hızlandırmaya başladı.
Bu nedenle bazı yorumcular 2020’de kripto dünyasında yoğun bir CBDC yarışı olacağını tahmin etmeye başladı.  Çin İsveç Litvanya gibi ülkeler CBDC seçeneklerini araştırıyor.

ABD bugüne kadar CBDC tartışmalarından uzak dururken Avrupadaki bazı devletler CBDC sahnesinde Çin tekelini önlemek için çaba sarfediyor. 

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku