IMF, Bu Ülkeyi Bitcoin Konusunda Uyardı!

103

Hatırlayacağınız üzere El Salvador’un lider kripto para birimi Bitcoin (BTC)’i yasal para yapma adımına karşı çıkan ve Latin Amerika ülkesinin istediği krediyi de bu sebepten ötürü onaylamayan Uluslararası Para Fonu (IMF), gözlerini şimdi de Orta Afrika Cumhuriyeti’ne çevirmiş bulunuyor. Kurum tarafından yapılan açıklamada, “Atılan bu adım hem ülke hem de bölge için birçok sorun yaratacaktır” sözlerine yer verildi. Detaylar ise şu şekilde…

IMF’den Orta Afrika Cumhuriyeti’nin Bitcoin hamlesine uyarı gecikmedi

Bildiğiniz üzere kripto dünyasının kullanımı, global olarak günden güne benimsenerek daha da artıyor. Dünyada Bitcoin’i yasal para olarak ilan eden ülkelerin sayısının artış göstermesi IMF’yi günden güne daha da endişelendiriyor. Özellikle El Salvador’un Bitcoin hamlesine karşı aldığı tavırla dikkatleri üzerine çeken IMF, Orta Afrika Cumhuriyeti’nin de aynı şekilde böyle bir yasa çıkarmasına karşı itirazda bulundu.

Birleşik Devletler medyasından Bloomberg’in IMF yetkililerine ulaşarak Orta Afrika Cumhuriyeti’nin bu hamlesi hakkında yorumlarını sorması üzerine yanıt veren yetkililer şu ifadeleri kullanıyor:

“Bitcoin’in ülkede yasal para olarak ilân edilmesi hukuk, şeffaflık ve ekonomik anlamda büyük sorunlar yaratacaktır. Bu yeni kanunun getirdiği endişeler konusunda IMF, hem Orta Afrika Cumhuriyeti hem de bölgenin diğer ülkelerinin yetkilileriyle görüşmeleri sürdürmekte ve onlara yardımcı olmaktadır”

Başkan Touadera’dan Bitcoin’e övgüler

Afrika ülkesinin geçtiğimiz hafta lider kripto para birimini yasal para ilan eden kararından hemen sonra ülkedeki muhalefet grupları çeşitli itirazlarda bulunurken, devlet başkanı olan Faustin-Archange Touadera ise Twitter platformu üzerinden düzenli olarak Bitcoin’e övgüler yağdırıyor. Touadera, yasanın geçtiği ilk gün attığı Tweet ile de fazlasıyla yankı uyandırmıştı. Tweet ise şu şekilde:

Bir diğer yandan Afrika Gelişim Bankası tarafından paylaşılan rapora göre 2.3 milyar dolarlık ekonomiye sahip olan Orta Afrika Cumhuriyeti’nin bu yıl yüzde 5.1’lik bir büyüme kaydetmesi bekleniyor. 189 Ülkenin bulunduğu Birleşmiş Milletler Gelişim Programı İnsani Gelişim Endeksi’nde 188.sırada yer alan ülkede, 4.8 milyonluk nüfusun sadece 557 bininin internete erişimi bulunuyor. Daha fazla Bitcoin haberi için Kriptoarena.com web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku