İMF BAŞKANI:KRİPTO VARLIKLAR MERKEZ BANKASI PARA TALEBİNİ AZALTABİLİR

0 0

Kripto para birimlerinin paranın evrimindeki rolü geçerli bir tartışma olmaya devam etmektedir.

Dijital varlıkların ortaya çıkışı merkez bankaları tarafından onaylanan mevcut parasal sistemi nasıl etkileyeceğine dair çok fazla dikkat çeken bir konudur.Kripto para birimleri para birimlerinin oluşturulmasını düzenlemek ve bir merkez bankasından bağımsız olarak fon transferini doğrulamak için şifreleme tekniklerinin kullanıldığı sayısal işlem araçlarını temsil eder.

Evrimsel Bir Süreç

Merkez bankaları merkez bankası ve vatandaşlar (nakit durumunda) arasında kredi temelli bir ilişki ortaya çıkarırken ortaya çıktı. Merkez bankası ile ticari bankalar arasında (rezervler söz konusu olduğunda) kripto varlıkları para kavramına farklı bir anlatım getirmektedir.Kredi ilişkilerinden ya da yükümlülük varlıklarından ziyade kripto varlıkları bir tür emtia parasının temsilidir.

Dijital varlıkların içsel nitelikleri ve fintech endüstrisine sundukları çeşitli çözümlere dayanarak IMFnin Para ve Sermaye Piyasaları Departmanı Müdür Yardımcısı He Dong kripto varlıklarının bir gün merkez bankası para talebini azaltabileceğini düşünüyor.

Dong;

Bir değişim aracı olarak kripto varlıkları belirli avantajlara sahiptir.Uzun mesafelerde işlem yapılmasına izin verirken paranın anonimliğinin çoğunu sunarlar ve işlem birimi potansiyel olarak daha bölünebilir olabilir.Bu özellikler yeni paylaşım ve hizmet tabanlı dijital ekonomide kripto varlıklarını özellikle mikro ödemeler için cazip kılıyor. ”

Kriptonun Zorlukları

Kripto para birimleri hakkında güvenilir bir değişim aracı olarak işlev görme kapasitelerinde eleştiriler olmuştur.O zamana göre kripto varlıkları fiat para birimleri için çok fazla tehdit oluşturmayacak kadar değişken ve riskli.Ayrıca vatandaşların fiat para birimlerinde sahip oldukları aynı güveni kullanmadıklarını belirtiyor.Güven eksikliği kötü şöhretli sahtekarlık güvenlik ihlalleri ve operasyonel başarısızlıklardan etkilenmiş olmaları ve yasadışı faaliyetlerle ilişkilendirilmeleri ile ilgilidir.

Kripto varlıkları için teknolojik yenilikler ve sürekli gelişme yukarıda belirtilen eksikliklerin giderilmesinde uzun bir yol kat edeceğinden dolayı durum umutsuz değildir.Bu merkez bankalarının kripto varlıklarından gelen rekabet baskısını azaltmak için  kripto varlıklarının temel özelliklerinden öğrenmeleri gerektiğine inandığı nedenlerden biridir.

İmf Başkanı:Bankaların Hızlandırılması Gerekiyor

Görünüşe göre kripto para varlıklarının gerçekliği ve getirdikleri çözümler daha kabul edilebilir hale geliyor.Kriptosfer ve geleneksel kurumlar arasında var olan şiddetli direniş ve negatif enerjiden ziyade her iki sektör arasında da artan bir kabul düzeyi olduğu görülmektedir.Henin de belirttiği gibi onus şimdi merkez bankaları üzerinde yükseliyor ve parasal ekosistemin her iki sektörünün de birlikte var olmasını sağlayacak adımlar atıyor.Devlet yetkililerinin kripto varlıklarının kullanımını düzenlemeye çalışırken bu da fiat para birimleri daha iyi ve daha istikrarlı hesaplar yapma çabasıyla başarılabileceğini söylüyor.Son olarak merkez bankalarının fiziki para ve banka rezervlerini takviye etmek için kendilerine ait dijital belirteçlerin çıkarılmasını düşünürken bir takas aracı olarak kullanılmak üzere daha cazip bir para kazanmaları gerektiğini de öne sürmektedir.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku