İlk olarak 1969 da ortaya çıktı… Peki işe yarayacak mı?

0 0

Küresel para ve finans sisteminin zayıflığı koronavirüs ve petrol fiyatları savaşı ile bir araya gelince insanlık tarihinin gördüğü en şiddetli dünya ekonomik krizine adım attık. Merkez bankaları ve hükümetler virüsten sonra belki de çok daha fazla can yakacak ekonomik felakete karşı adeta gökten para yağdırmaya başladı.

1971’de ABD doların altın ile bağını kopardığından bu yana tam olarak sınırsız şekilde üretilebilen iradi (fiat karşılıksız) kredi-petro-dolar para sistemi içerisinde yaşıyoruz. Bu nedenle merkez bankaları herhangi bir limit olmadan istedikleri kadar para birimi üretip piyasaya sürebiliyorlar. 

Bu yeni krizde şimdi hükümetler de merkez bankalarına katılacak. Onlar da kesenin ağzını açtı. Bir çok sektörün kurtarılması büyüklü küçüklü firmalara destek paketleri vb yolda. Hatta Hong Kong ABD ve İngiltere gibi bir çok ülke doğrudan tüm vatandaşlarına herhangi bir karşılık olmadan para vereceğini açıkladı.

Şimdiden miktarları 10’larca trilyon doları bulan bu kurtarma paketlerine ‘helikopter para’ deniliyor. Terimi ilk kez ünlü ekonomist Milton Friedman 1969’da kullanmış.

ERKAN ÖZÜN YAZISININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku