İlginç istatistik… Bitcoin hafta sonları düşüyor… Peki neden?

0 1.838

Bitcoin hafta sonra tekrar büyük bir değer kaybı yaşadı. Piyasa değeri ile en büyük kripto para birimi 9 bin 527 dolar ile başladığı gün içerisinde 8 bin 100 dolar seviyesine kadar geriledi. Bu noktadan tekrar toparlanma çabası içerisine giren Bitcoin 8 bin 800 dolarlı seviyelere kadar yükseldi.

BİTCOİN SERT DÜŞTÜ… TIKLAYIN

Zaman zaman sıkça görüldüğü gibi son zamanlarda Bitcoin hafta sonu boyunca önemli değer kayıpları yaşıyor. Son 3 aya bakıldığında cumartesi veya pazar günleri ağırlıklı olarak ise pazar günleri istikrarlı bir düşüş gösteriyor.

Bitcoin neden hafta sonları değer kaybediyor?

Bitcoinin hafta sonlarındaki değer kaybına ilişkin bir açıklama bankaların başarısızlığı ve likiditenin azalmasında yatıyor gibi. Düşük likidite ve bankaların faaliyette olmamaları piyasada işlem yapmayı sınırlandırıyor. Bilindiği gibi bankalar haftada 40 saat açıkken Bitcoin alım satımı 7 gün 24 saat devam ediyor. Yani hafta sonlarında fiyatları destekleyecek çok fazla yeni para girişi olmuyor. “Balinalar” olarak bilinen büyük Bitcoin sahipleri de azalan likidite karşısında daha güçlü bir etki yaratabiliyor.

Son olarak Bitcoindeki blok ödülü yarılanmasına artık çok az kaldı. Madencilerin blok ödülleri veya serbest bırakılan yeni günlük Bitcoin miktarı 12 Mayısta 1800 BTCden 900 BTCye düşecek. Bu piyasadaki madencilerin satış baskısını bu ölçüde azaltacak. Bitcoin fiyatının halving sonrası nasıl hareket edeceğini merak ediyor. Tarihsel veriler fiyatın kısa vadede azaldığını orta ve uzun vadede arttığını gösteriyor. Ancak geçmiş fiyat hareketlerinin gelecekte de devam edeceğine dair bir garanti yok.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku