İlginç haber… Bu köy Bitcoin’i para olarak kullanıyor

0 0

El Salvadordaki havacılık Bitcoin aktivitesinin hareketli bir alanı haline geldi. Köy sakinleri sadece Bitcoin alıp satmakla kalmayıp aynı zamanda Bitkoini bir ödeme aracı olarak da kullanabiliyorlar.

El Zonte halkının çoğu bankadan yoksun nakit kullanmıyor ve bunun yerine köyde yerleşik bir Kaliforniya vatandaşı olan Michael Petersonun Bitcoin Plajı girişimi sayesinde her işlemde Bitcoin kullanıyor. Girişim sürdürülebilir bir Bitcoin ekosistemi yaratmayı amaçlıyor.

El Zonte halkı artık yiyecek ve yiyecek satın almaktan elektrik faturalarını ödemeye kadar neredeyse her şeyi ödemek için Bitcoini kullanabiliyor. Gençlik çalışma programları Bitcoin karşılığında hasarlı su sistemlerini düzeltmek ve yolları onarmak için gençleri istihdam ediyor. Lise ve üniversite eğitimine devam etmek isteyen öğrenciler Bitcoinde eğitim bursu alırlar. Yerel okula kaydolanlar Bitcoin ile otobüs yolculuğu öğle yemeği ve atıştırmalıklarını ödüyorlar.

KRIPTO PARA DÜNYASINI ŞOKE EDEN GECE… TIKLAYIN

COVID-19 nedeniyle mevcut halk sağlığı krizi yaşıyor birçok insan işşiz kaldı bu nedenle doğrudan Bitcoin transferleri en çok ihtiyaç duyan ailelere ulaştırıldı. Girişim yoluyla 600 aile evdeki temel ihtiyaçlarını karşılamak için her üç haftada bir 35 dolar alıyor.

Her Bitcoin işleminde bir ücret vardır. BTCyi küçük alımlara harcamak pahalıya mal olabileceğinden köy Yıldırım Ağı üzerinden ucuza işlemleri kolaylaştıran “Wallet of Satoshi” uygulamasını kullanıyor. Yıldırım Ağı küçük işlemleri toplayan ve bunları “ana” blok zincirine koymadan önce toplayan Bitcoin blok zincirinin üstünde çalışır. Bu şekilde Bitcoin ağına yayınlanmadan önce işlemleri bir arada gruplandığından her kişi büyük ücretlerden kaçınır.

Önce Bitcoin ekonomisi fikri El Zonte sakinlerine yardım etmek için bir Bitcoin bağışında bulunan anonim bir kişi tarafından yaklaştıktan sonra Petersona geldi bunların çoğu bir banka hesabı bile açamadığı için bir banka hesabı bile açamadı yani.

Bir Bitcoin ekonomisine geçiş köydeki yaşlıların bunu anlamakta zorlandığı için ilk başta sorunsuz değildi. Böylece ekip Bitcoini hemen alan ve işlem yapmaya başlayan gençliği öğretmeye başladı. Bitcoin Beach Initiative eğitimin ve eğitimin yerinde olmasını sağlamak için her türlü çabayı gösterdi böylece insanlar kripto para birimini iyi anladılar.

Şu anda El Salvador hükümeti Bitcoin Plajı projesine müdahale etmedi. Peterson Başkan Nayib Bukelenin çabalarını destekleyeceğine inanıyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku