İkinci bir COVİD-19 dalgası Bitcoin i nasıl etkileyecek?

0 0

COVID-19 salgınları dünya çapında karantinalara neden olmaya devam ediyor.

Uzmanlar COVID-19 vakalarının ikinci zirvesinin daha fazla gevşemeye yol açabileceğine ve doları daha da değersiz hale getireceğine inanıyor.

Bazıları kripto para birimlerini yüksek riskli bir ortamda riski çeşitlendirmenin bir yolu olarak görüyor.

Devam eden COVID-19 salgınının birkaç ay içinde küresel ekonomi üzerindeki etkisi muazzam oldu ve hem ABDyi hem de İngiltereyi resesyona itti. Fransa ve İspanyada yeni COVID-19 dalgalanmaları patlak verirken virüsü idare etmesiyle övgü toplayan Yeni Zelanda bile yeni bir salgının ardından en büyük şehri Aucklandı tekrar kilit altına almak zorunda kaldı.

Ekonomik belirsizliğin ortasında Bitcoinin fiyatı alçalıp yükseldi Küresel ekonominin COVID kaynaklı sarsıntılarının Bitcoin üzerinde ne gibi bir etkisi oldu ve ikinci bir karantine dalgası teşvik paketleri borç ve umutsuzluk ile karşı karşıya kalırsa kripto para birimi nasıl tepki verecek?

Uzmanlar bu konuda bölünmüş durumda. Bazıları için Bitcoin üzerindeki etkisi hükümetin ikinci bir dalgaya vereceği tepkiye bağlı.

Ekonomist ve finansal analiz platformu Real Visionın kurucusu Raoul Pal Decrypte verdiği demeçte “COVIDdeki ani yükselişin neden olduğu ekonomik faaliyette daha fazla yavaşlama devam eden teşvik olasılığını artırıyor ve bu da Bitcoin için boğa durumunu artırıyor” dedi.

İkinci bir çöküş olası mı?

Mart ayında küresel hükümetler koronavirüsü seyahat yasakları ve karantinalarla yoluyla kontrol altında tutmaya çalıştı. Pek çok ülke virüsle mücadele ederken bu kez de finans piyasalarında tamamen başka bir krizin ortaya çıkmasına neden oldu.

12 Martta benzeri görülmemiş önlemlerin ardından yatırımcılar her türlü riski kaldırarak küresel hisse senetlerini Büyük Durgunluktan bu yana en düşük seviyesine düşürdü. Sistemik riske yenik düştükten sonra hem altın hem de Bitcoin de art arda düştü.

Şu günlerde ABDde COVID vakaları yeniden alevleniyor. Wall Street Journalın John Hopkins verileri analizine göre 7 günlük yeni vaka ortalaması Haziran başındaki yaklaşık 20.000den Temmuz ayında haftada ortalama 65.000 yeni vakaya sıçradı. Aynı ay Teksas Kaliforniya ve Florida ölümlerin bir günlük kayıtlarını yayınladı.

ABD Başkanı Trump vakalardaki artışın artan testlerin bir sonucu olduğunu öne sürse de Amerika yalnız değil. Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre vakalar dünya çapında giderek artıyor.

Öyleyse giderek daha makul bir gelişme gibi görünen ikinci bir koronavirüs dalgasıyla Bitcoinciler başka bir karantinadan kaynaklanan çöküş için hazır olmalı mı?

VL Capital Managementın portföy yöneticisi Daniel Lagasi ikinci bir dalganın ortaya çıkması durumunda Bitcoinden “hızlı bir düşüş” olacağını ve ülkeleri tekrar karantinaya zorlayacağını tahmin ediyor.

Lagasi Decrypte verdiği demeçte “İkinci bir koronavirüs dalgasının ardından karantina uygulanmassa o zaman mevcut seviyelerden Bitcoin fiyatlarında fazla bir düşüş beklemeyiz” dedi.

Yine de CFA’de çalışsan Global makro analisti Thomas Kuhna göre değişkenler tanımlandığında ikinci bir dalganın ilk dalga kadar sert vurması olası değildir.

Kuhn “Virüs başlangıçta büyükbir kabustı bilinmeyen ve ölçülemez bir risk insanlarda ve piyasada önemli bir korku ve histeri yarattı” diye açıkladı Kuhn. “O zamandan beri virüs hakkında çok daha fazla veriye sahibiz ve beklenen sağlık ve ekonomi politikası yanıtlarını güçlü bir şekilde değerlendiriyoruz.”

Bitcoin

Bloomberge göre dünyanın dört bir yanındaki ülkeler koronavirüsle savaşmak için borçlarını büyük ölçüde artırıyor ve dünya çapında mali yardım önlemleri halihazırda 8 trilyon doların üzerinde.

Bu arada yazar ve tanınmış Bitcoin detraktörü David Gerard sektörün ilk seferinde gevşek tepkisi göz önüne alındığında başka bir kripto çöküşünün mümkün olduğunu söylüyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku