İşte Bitcoin, Ethereum ve Cardano İsimlerinin Arkasındaki İlginç Hikâyeler!

496

Bitcoin, Ethereum ve Cardano, toplam 1,3 trilyon dolarlık piyasa değeri ile piyasa değeri bakımından en büyük üç kripto para birimidir. Etkileyici figürlerin arkasında, kulağa hoş gelen isimlerini aldıkları hikayeler yatıyor. 16. yüzyıldan kalma bir İtalyan matematikçisinden Wikipedia’dan elde edilen varsayımsal bir öğeye kadar, ilk üç kripto para biriminin isimlerinin hikayelerini burada bulabilirsiniz.

Bitcoin – elektronik para

Dünyadaki ilk kripto para birimi olan Bitcoin, modern finansal sistemin çehresini neredeyse tek başına değiştirdi. 800 milyar doları aşan piyasa değeri ile Bitcoin, sıralamanın en üstünde yer alıyor ve %41,36 oranında pazar payına sahiptir. Bitcoin kelimesinin ilk kullanımı 2008’de, ağın 3 Ocak 2009’da yayına girmesinden aylar önceydi. Ağustos ayında, bitcoin.org, terimin ilk kullanımını gösteren bir alan adı olarak tescil edildi ve 31 Ekim’de Bitcoin’in teknik incelemesi bir kriptografi posta listesinde yayınlandı.

Görünüşte Bitcoin, bit ve kripto para kelimelerinin bir bileşimidir. Bilgi işlem terimlerinde bit, en küçük veri birimini ifade eder ve satoshi, yaratılış için mükemmel bir isim gibi görünüyordu. “token” kelimesinin eklenmesi, Bitcoin’in gevşek bir şekilde elektronik para olarak tercüme edilmesini sağladı. Öte yandan, Bitcoin, 1996 yılında Nick Szabo tarafından tasarlanan merkezi olmayan bir kripto para birimi olan bitgold’a atıfta bulunarak vaftiz edilmiş olabilir. Bitgold hiçbir zaman gerçekleşmemiş olsa da, genellikle “Bitcoin mimarisinin doğrudan habercisi” olarak anılırdı.

Ethereum – element

Kripto para Ethereum bir patlama ile sahneye çıktı ve Bitcoin (BTC)’den sonra ikinci sırayı almak için sıralamada hızla yükseldi. Şu anda 3.446 dolardan işlem görüyor ve 405 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip. Ethereum, kurucusu Vitalik Buterin tarafından Wikipedia’dan keşfedilen bilim kurgu öğelerinden seçildi. Vitalik Buterin, tüm elementlerin listesini taradıktan sonra Ethereum’a karar verdi. Rus-Kanadalı Ethereum’u içinde “eter” kelimesi olduğu ve ayrıca “kulağa hoş geldiği” için seçti. Eter, ışık dalgalarının uzayda hareket etmesine izin veren varsayımsal ortamın terimiydi ve Buterin’in büyük fikri, Ethereum’un uygulamaların oluşturulabileceği ve çalıştırılabileceği ortam olmasıydı.

Cardano – bilgin

Cardano kısa süre önce, piyasalardaki lider kripto para birimi Bitcoin (BTC)’den sonra üçüncü en büyük kripto para birimi olarak yerini sağlamlaştıran tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 3,10 dolar fiyat seviyesini belirledi. Charles Hoskinson tarafından kurulan proje, adını 1501-1576 yılları arasında yaşayan Gerolamo Cardano adlı bir İtalyan bilgesinden almıştır. Gerolamo Cardano kimya, fizik, matematik ve tıp gibi geniş bir ilgi alanına sahipti. Negatif sayıların sistematik kullanımı ve şifreli kilidin icadı ile tanınır. Ayrıca, yerel token ADA, Charles Babbage’ın analitik motoru üzerindeki çalışmaları ile ünlü bir İngiliz matematikçi olan Ada Lovelace’ın adını almıştır. Cardano ağı; Byron, Shelley, Basho, Voltaire ve Goguen gibi ünlü kişiliklerden gelişiminin evrelerine isim vermeye devam ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Zycrypto.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku