Hindistan ın Bitcoin yasa tasarısı deşifre oldu

0 0

Hindistan hükümetinin ülkede kripto paraları yasa dışı olarak kabul edeceği Bitcoin yasa tasarısının içeriğine ulaşıldı.

Hint blok zinciri avukatı Varun Sethinin sosyal medya hesabında paylaştığı Kripto Para Birimleri Yasağı ve Resmi Dijital Para Birimleri Düzenlemesi başlıklı yasa tasarısının taslağı kripto para faaliyetlerine ciddi oranda kısıtlama ve yasak getirmeyi öngörüyor.

Economic Timesın Nisan 2019 tarihli haberinde bahsi geçen yasa tasarısının Ekonomik İlişkiler Daire Başkanlığı Dolaysız Vergiler Merkez Yürütme Kurulu ve Dolaylı Vergiler Gümrük Merkez Yürütme Kurulu temsilcileri ve diğer düzenleyici kuruluşlar tarafından gözden geçirildiği bildirilmişti.

Oluşturulan komitenin kripto paraya karşı alınması gereken önlemlerde gecikildiği görüşüne vardığı aktarılmıştı. Yasa tasarısının kabulü halinde ülkede kripto para madenciliği ve işlemleri suç olarak sayılacak ve kripto para ile ilgili işlem yapan kişiler 10 yıla kadar hapisle yargılanacak. 

Sızdırılan taslağın bir bölümünde “Hindistan sınırları içerisinde hiçkimse kripto para kullanamaz kripto paraya ilişkin madencilik üretim satış faaliyeti para basma transfer etme ya da imha etme işlemleri yapamaz.” yazıyor.

Hindistan hükümetinin kripto para karşıtı bir politika izlediği biliniyor.

Bazı uzmanlar Hindistanın kripto para karşıtı politikasının ülkenin ileri bir tarihte kendi kripto para birimini basmak için uygun zemini oluşturma çabası olarak da yorumluyor. Bu anlamda yasa tasarısında hükümetin bu anlamdaki faaliyetlerini kısıtlayan bir bölümün olmadığına dikkat çekiliyor. Yasa tasarısında kripto para ve blok zinciri faaliyetlerinin eğitim amacıyla kullanılamayacağı gibi bir ifade de yer almıyor. Blok zinciri teknolojisinin kullanımını ödeme sistemi dışında kısıtlayan bir içerik de yine yasa tasarısında yer almıyor.

Geçtiğimiz yıl Hindistan Merkez Bankası kendi dijital para birimini oluşturacağına dair mesajlar vermişti.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku