Havacılık veritabanı bilinmeyen bir ransomware çetesi tarafından vuruldu

0 0

Smartwatch yapımcısı ve veri senkronizasyonu servis sağlayıcısı Garmin 23 Temmuzda bir fidye yazılımı saldırısına maruz kaldı.

Şirket tarafından yayınlanan birçok tweette Garmin Connect web sitesi ve mobil uygulaması bilgisayar korsanlarının yanı sıra çağrı merkezleri e-posta yazışması online sohbetler ve telefon irtibatı gibi tüm müşteri destek kaynakları bu durumdan etkilendi.

Bununla birlikte ZDNet tarafından aktarılan bilgiye göre saldırının niteliği siber suçluların aynı zamanda şirketin havacılık navigasyon ekipmanı hattını destekleyen flyGarmini de hedef aldı.

Pilotlar saldırıdan etkilendi

Garmin Pilot uygulaması da tüm gün boyunca çevrimdışı kaldığı için uçuşları planlamak ve yazılım gibi konularda pilotları etkiledi.

Mevcut durum itibarıyla Garminin web sitesi aktif olmakla birlikte şöyle bir paylaşımda bulundular :

“Garmin.com ve Garmin Connecti etkileyen bir kesinti yaşıyoruz. Bu kesinti aynı zamanda çağrı merkezlerimizi de etkiliyor ve şu anda herhangi bir çağrı e-posta veya çevrimiçi sohbet alamıyoruz. Bu sorunu olabildiğince çabuk çözmeye çalışıyoruz ve bu rahatsızlıktan dolayı özür dileriz.

Saldırıyla ilgili spekülasyonlar artmaya devam ediyor

Siber güvenlik firması Cerberus Sentinelin Sorumlu Başkan Yardımcısı Chris Clements ransomware olayı hakkında yorum yaptı:

“Garmindeki güvenlik olayı kuruluşların iyileştirme analizlerin temel sebebi ve kamu iletişimi gibi önemli görevler için olaylara cevap verecek önceden seçilmiş çok iyi düşünülmüş ve çok iyi düzenlenmiş bir takıma ihtiyacını vurguluyor. Garminin resmi temsilcilerinden herhangi bir ayrıntı gelmeden çalışanlar doğru olan veya olmayan tüm bilgileri tweetliyorlar ve olay ile ilgili spekülasyonların doğmasına neden oluyorlar.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku