Havacılık veritabanı bilinmeyen bir ransomware çetesi tarafından vuruldu

Abone Ol
Havacılık veritabanı bilinmeyen bir ransomware çetesi tarafından vuruldu
Gökçe Hürata
 • 25 Temmuz 2020
 • Yazar:

  Smartwatch yapımcısı ve veri senkronizasyonu servis sağlayıcısı Garmin, 23 Temmuz'da bir fidye yazılımı saldırısına maruz kaldı.

  Şirket tarafından yayınlanan birçok tweet'te, Garmin Connect web sitesi ve mobil uygulaması bilgisayar korsanlarının yanı sıra, çağrı merkezleri, e-posta yazışması, online sohbetler ve telefon irtibatı gibi tüm müşteri destek kaynakları bu durumdan etkilendi.

  Bununla birlikte, ZDNet tarafından aktarılan bilgiye göre, saldırının niteliği, siber suçluların aynı zamanda şirketin havacılık navigasyon ekipmanı hattını destekleyen flyGarmin'i de hedef aldı.

  Pilotlar saldırıdan etkilendi

  Garmin Pilot uygulaması da tüm gün boyunca çevrimdışı kaldığı için uçuşları planlamak ve yazılım gibi konularda pilotları etkiledi.

  Mevcut durum itibarıyla, Garmin'in web sitesi aktif olmakla birlikte şöyle bir paylaşımda bulundular :

  “Garmin.com ve Garmin Connect'i etkileyen bir kesinti yaşıyoruz. Bu kesinti aynı zamanda çağrı merkezlerimizi de etkiliyor ve şu anda herhangi bir çağrı, e-posta veya çevrimiçi sohbet alamıyoruz. Bu sorunu olabildiğince çabuk çözmeye çalışıyoruz ve bu rahatsızlıktan dolayı özür dileriz.

  Saldırıyla ilgili spekülasyonlar artmaya devam ediyor

  Siber güvenlik firması Cerberus Sentinel'in Sorumlu Başkan Yardımcısı Chris Clements, ransomware olayı hakkında yorum yaptı:

  "Garmin'deki güvenlik olayı, kuruluşların iyileştirme, analizlerin temel sebebi ve kamu iletişimi gibi önemli görevler için olaylara cevap verecek önceden seçilmiş, çok iyi düşünülmüş ve çok iyi düzenlenmiş bir takıma ihtiyacını vurguluyor. Garmin'in resmi temsilcilerinden herhangi bir ayrıntı gelmeden, çalışanlar doğru olan veya olmayan tüm bilgileri tweetliyorlar ve olay ile ilgili spekülasyonların doğmasına neden oluyorlar.''

  Kripto para piyasasıyla ilgili en güncel haberlerden ve analizlerden anında bilgi sahibi olmak için bizi Twitter - Facebook hesaplarımızdan ve Telegram grubumuzdan takip edebilirsiniz…

  Garmin ile ilgili her şey

  Havacılık veritabanı bilinmeyen bir ransomware çetesi tarafından vuruldu

  Havacılık veritabanı bilinmeyen bir ransomware çetesi tarafından vuruldu

  Smartwatch yapımcısı ve veri senkronizasyonu servis sağlayıcısı Garmin, 23 Temmuz'da bir fidye yazılımı saldırısına maruz kaldı. Şirket tarafından yayınlanan birçok tweet'te, Garm...

  • 25 Temmuz 2020
  UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Sayfada yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyelerin kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek durumlardan KriptoArena.com sitesi sorumlu değildir.