Havacılık Tarihinin En Pahalı Uçak Bileti Satıldı: NFT!

45
NFT sektörü küresel ölçekte ilgi toplamaya ve etkisini artırmaya devam ediyor. Hemen hemen her nesnenin NFT’ye dönüştürülmesi giderek daha yaygın bir trend haline geldi.

Uçak bileti, rekor fiyata satıldı!

NFT sektörü bir balon olarak nitelendirilirken, yeni örnekler de ortaya çıkmaya devamediyor. Bu kez İspanyol havayolu şirketi tarafından uçak biletleri NFT’ye dönüştürülerek satışa sunuldu. Önde İspanyol havayolu şirketlerinden Air Europa, dünyanın ilk NFT uçak bileti serisini piyasaya sürdüğünü açıkladı. NFT serisi için Blockchain kuruluşu TravelX ile ortaklık kuran Air Europa, bu koleksiyondan bilet satın alanların, 29 Kasım 2022’de Madrid ve Miami arasında özel bir uçağa bineceğini duyurdu. Air Europa, ilk NFT uçak biletini Algonda ekosistemi aracılığıyla piyasaya sürdü. İlk NFT uçak biletleri, İspanya merkezli Air Europa ile Blockchain firması TravelX iş birliğiyle satışa sunuldu. Bilet, açık artırmada 1.002.000 USDC’ye satıldı.
Şirketin CEO’su Valentín Lago, “NFTicket ile ilgili bu ilk deneyimin sonuçlarından çok memnunuz. Bunu, geleceğe yönelik bir adım olarak görüyoruz.” ifadelerini kullandı. TravelX, seyahat envanterini stablecoin’ler ile birlikte Blockchain ekosistemi aracılığıyla değiştirilebilen NFT’lere dönüştürerek seyahat endüstrisini yeniden tasarlamak ve Web3’e benimsemesini hızlandırmak için doğdu. Basit bir entegrasyon, seyahat tedarikçilerinin envanter dağıtımlarını geliştirmelerine ve daha verimli ve karlı hale getirmelerine olanak tanıyarak yepyeni bir kullanım olanakları sağlayacaktır. Algorand’ın kurucusu Silvio Micali, “Sürdürülebilirlik, başlangıcından bu yana Algorand’ın temel bir bileşeni olmuştur TravelX’in seyahat dünyasını çevre dostu bir şekilde değiştirmesini sağlamak için Blockchain altyapısını sağlamaktan heyecan duyuyoruz.”açıklamasını yaptı.

 

NFT çılgınlığı, sona mı erecek?

Lübnan kökenli Amerikalı matematiksel istatistikçi olan Nassim Taleb, ABD’de yükselen faiz nedeniyle “NFT balonunun” patlayacağını belirterek FED’in son zamanlarda yaptığı parasal sıkılaşma politikasının riskli varlıklar üzerinde baskı oluşturması bekleniyor.

Ünlü ekonomist ve istatistikçi Taleb, güncel düşüncesini Jack Dorsey’in attığı ilk Tweet NFT’sinin değerinin neredeyse tamamını kaybetmesiyle destekledi. Hatırlayacağınız üzere, Aralık 2020’de Jack Dorsey, ilk Twitter gönderisinden bir NFT oluşturdu. Birkaç ay sonrasında ise dönemin rekoru olan 2,9 milyon dolarlık bir fiyata satılmıştı. Fakat anlık olarak, OpenSea’deki teklifler 10 bin dolar seviyelerinde bulunuyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!
Kaynak Air101.co.uk
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku