‘Halving’ sonrası neler değişecek? İşte bilmeniz gerekenler…

0 0

Bitcoin meraklılarının ve yatırımcılarının 2016 yılından bu yana bekledikleri halving sona erdi. Yaklaşık dört yılda bir gerçekleşen bu etkinliğin üçüncüsü 630 bininci blokta tamamlandı.

Madencilerin her 10 dakikada ortalama aldığı 12.5 BTC ödülü önümüzdeki 4 yıl boyunca 625 BTC olarak devam edecek. Bu nedenle günlük olarak üretilecek Bitcoin miktarı 900 BTC olacak. Bu rakam daha önce 1800 BTC idi. Yıllık olarak düşünüldüğünde 657.000 BTClik yeni BTC arzı artık 328.500 BTCye düşecek.

VE 3. BİTCOİN HALVİNG GERÇEKLEŞTİ… FİYAT NASIL HAREKET EDEBİLİR? TIKLAYIN

Piyasaya sürülen yeni BTC sayısındaki azalma ne olacak?

Bugüne kadar Bitcoin madencileri her iki tarafta da en güçlü etkiye sahip olanlardı. Aslında Bitcoin fiyatı üzerinde önemli bir satış baskısı yarattı. Madenciler artık yüzde 50 daha az BTC üretebildiklerinden fiyat üzerindeki potansiyel satış baskısının da azaldığı görülebilir. Satış baskısı açısından daha etkili olan taraf artık madenciler olmayacak ancak BTC ile işlem ücreti tahsil edecek. Orta ve uzun vadede yeni BTC arzındaki düşüşün fiyatları bir ölçüde destekleyeceği söylenebilir.

Bitcoin madencileri ve hash rate’teki durum

Halving en çok madenciyi ilgilendiren bir konu. Çünkü Bitcoin üzerindeki gelirleri doğrudan yarıya indi. Bundan sonra ağda yüksek maliyetleri olan çoğu verimsiz madencinin panjurları indirmesi bekleniyor. Verimsiz madencilerin yerini daha düşük işletme maliyetleri olan daha verimli madenciler alacak ve bu da Bitcoin fiyatını daha sağlıklı hale getirecek. Öte yandan yaklaşık iki haftada bir yapılan zorluk ayarlaması için bir hafta var. Çıkış yapan bazı madenciler hash rate’te bir düşüş getirecek. Hash rate düşerse ve zorluk aynı kalırsa bu işlem birkaç gün gecikmelere yol açabilir.

Bir sonraki blok ödülü bölünmesi 2024te 840.000 bloğunda gerçekleşecek.

Son olarak aşağıdaki tablo bugüne kadar gerçekleşen yarımları ve bundan sonra gerçekleşecek olan yarımları göstermektedir. 2140a kadar toplamda 32 yarı yarıya görülecektir.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku