Hafta sonu geldi… İşte kripto dünyası hakkında bilmeniz gereken 4 şey

0 17

Bitcoin ve kripto para birimleri genel olarak yükselişini sürdürüyor. Piyasalar hafta sonuna girerken 12 bin dolar yine ufukta görünüyor. Hafta sonuna girerken aşağıdaki 4 unsur önem teşkil ediyor;

-Bitcoin henüz 12 bin dolarlık engeli aşmadı

-Ethereum işlem fiyatları fırladı

-Piyasa değeri az olan küçük kripto paralar ön plana çıkıyor

-Bitcoin ve altın korelasyonuna dikkat edin

Bitcoin henüz 12 bin dolarlık engeli aşmadı

Geçtiğimiz günlerde Bitcoin 12 bin doları geçerek yılbaşından bugüne kadar olan en yüksek seviyesini test etti. Ancak tekrar düştü. Teknik anlamda 12 bin dolarlık engeli aşmak Bitcoinin tüm zamanların en yüksek seviyelerini yeniden test etmenin anahtarı olarak görülüyor. Bazı analistler 12 bin – 14 bin dolar arasındaki direnç seviyelerinin aşılmasının ardından yüksekleri kaydetmek için bir boşluk izleyeceğine inanıyor.

Ethereum işlem ücretleri fırladı

Ethereum işlem ücretleri çarşamba gecesi 2015ten beri görülen en yüksek olan 604 dolara ulaştı.

Çeşitli ağ yükseltmelerinin bu sorunu çözmesi veya en azından acil baskıyı hafifletmesi bekleniyor ancak bu gelişmelerin aylar alabileceğine inanılıyor.

Yine de yukarıda bahsedilen fiyat dalgalanmalarına rağmen DeFi sektörü güçlenerek büyümeye devam etti ve ekosistemde kilitlenen toplam miktar ikincil piyasadaki dalgalanmalardan büyük ölçüde etkilenmeden kaldı.

Piyasa değeri az olan küçük kripto paralar ön plana çıkıyor

Bununla birlikte herkes Bitcoin ve ETHnin fiyat dalgalanmasına odaklanırken gerçek hareketlilik piyasa değeri küçük olan tokenlardaydı.

Hızla büyüyen DeFi dünyası risksiz değil ve haftanın başlarında CoinTelegraph tarafından da belirtildiği gibi deneysel bir DeFi protokolü olan Yam Finance manşetlerde yerini aldı.

Yam protokolü başlangıçta Yearn Financeten sonra ikinci tamamen merkezi olmayan DeFi projesi olarak güç kazandı. YAM sahiplerinin protokol üzerinde söz sahibi olmasını sağlayan merkezi olmayan bir yönetişim modeli uyguladı.

Başlangıçta Yam Compound Aaves Lend Chainlinks Link Wrapped ETH (WETH) YFI Synthetix (SNX) Maker (MKR) ve Uniswap V2 LP tokenleri için staking havuzları açtı.

Ancak Yam stake havuzlarında kullanılan tokenların çoğu hata meydana geldikten sonra çöktü. Sert derse ve içerdiği yüksek risklerin hatırlatılmasına rağmen piyasa güçlü bir toparlanma sergiledi.

Bitcoin kademeli olarak 11 bin 500 dolarlık bölgeye destek noktası haline getirmeye başladı. Ancak DeFide kilitlenen toplam değer rekor seviyelere yakın izlendi.

Bitcoin ve altın korelasyonuna dikkat!

Makro düzeyde Bitcoin ile altın arasındaki bir aylık korelasyon gün geçtikçe daha da yakınlaşmaya başladı ve hafif bir düzeltmeden önce yüzde 68e yükseldi.

Bununla birlikte tezi yukarıdan tahmin etmeden önce dikkatli olunmalı. Çünkü daha ihtiyatlı ölçü olarak üç aylık korelasyon katsayısı şu anda yüzde 15te duruyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku