Günün Öne Çıkan Çarpıcı Kripto Para Haberleri (23 Şubat 2021)

0 6

Microstrategy CEOsu Michael Saylor BTCdeki Düşüşü Değerlendirdi

Lider kripto para birimi Bitcoin’in fiyatı son 48 saatte önemli ölçüde değer kaybetti. Sadece 2 gün öncesinde 58 bin dolardan işlem gören Bitcoin’in bugün 48 bin dolara kadar düştü. Analistler düşüşün yine ayı piyasasına girildiğini belirtecek kadar sert olmadığını belirttiler. Buna rağmen sektöre yeni giren yatırımcıların panik ile satış yapmaları ise düşüşü daha da arttırdı.

Yaptığı Bitcoin alımları ile kurumsal yatırımcıya tam anlamıyla yol gösteren Michael Saylor ise bu düşüşten en çok etkilenenlerden birisi. Hem şirketi MicroStrategy aracılığıyla hem de kendi varlıkları ile yüklü BTC. alımları yapan Saylor bu düşüşten sonra ise oldukça net bir açıklamada bulundu.

 Michael Saylor CNBC’ye verdiği demeçte Bitcoin fiyatının artmaya devam edeceğini ve bir noktada dengeye ulaşacağını ifade etti. Küresel finans sisteminin tamamı için dengeleyici bir etkiye sahip olana kadar BTC’nin yükseleceğini ifade eden Saylor tahmin olarak ise 100 trilyon doları hedef gösterdi.

Bitcoin kısa süre önce 1 trilyon dolarlık toplam piyasa değerini geride bıraktı. Saylor ise bunun yakında altının toplam piyasa değeri olan 11 trilyon doları bundan sonra ise rekor kırarak 100 trilyon doları geride bırakacağını düşünüyor.

Bitcoin’in toplam piyasa değeri de bu sert düşüş ile beraber 1 trilyon doların altına indi. Saylor ise bu düşüşlerin fırsat olduğunu belirterek Bitcoin’in eninde sonunda altının bütün piyasa değerini ele geçireceğine ve altının değersiz bir varlık haline geleceğini ifade etti.

CNBC’de yayınlanan Squawk Box adlı programına katılan Saylor “Bitcoin 2026 yılına kadar 1 milyar insan tarafından kabul görmüş bir tasarruf yöntemi olacak.” dedi.

ABD Hazine Bakanı Jennet Yellen’ın “Bitcoin verimsiz ve spekülatif bir varlıktır.” açıklamasından bir gün sonra konuşan Saylor “Burada anlatılmayan Bitcoin’in eşitlikçi ve ilerici bir teknoloji olduğudur. 7 ile 8 milyar insanın telefonlarında dijital bir altın olduğu ve bunu hayat tasarruflarını saklamak için kullandığı günler göreceğiz.” dedi.

Amazon Google ve Apple gibi teknoloji devlerinden 2 ile 4 kat daha hızlı büyüyen Bitcoin’in bu yarışın galibi olduğuna atıfta bulunan Saylor şunları ekledi:

“Bence dünyanın buna ihtiyacı var. 5 yıl içerisinde mobil bir cihazda tüm tasarruflarını saklayan 1 milyar insan göreceksiniz. İnsanlar bunu yapmak isteyecekler. Bitcoin baskın bir dijital para ağıdır onun gibi bir şeyi kullanın”

 Bill Gates Bitcoin Yatırımcılarını Uyardı

Küresel Felaketten Nasıl Kaçılır” isimli yeni kitabını piyasaya süren Microsoft’un kurucusu Bill Gates Amerikan basınına  gündem oluşturacak açıklamalar yaptı.

ABD’nin önde gelen medya kuruluşlarından Bloomberg’e konuşan Gates kendisine Elon Musk’ın Bitcoin yatırımları sorulunca manidar bir yanıt verdi. Bloomberg muhabirinin “Elon Musk Tesla’nın 2020 yılında sattığı bütün araçlardan daha çok parayı Bitcoin’e yatırım yaparak kazandı. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz” sorusuna 

“Elon’un tonlarca parası var ve bu konuyu biliyor. Bitcoin’in yükselip alçalmasıyla ilgilenmiyorum. Fakat çok parası olmayıp bu işe girmeye çalışanlar beni endişelendiriyor” dedi.

Gates “Bitcoin Elon için uygun. Bitcoin konusuna çok üstten bakmıyorum ama eğer Elon kadar paranız yoksa dikkatli olmakta fayda var” ifadesini kullandı.

Gates Bitcoin hakkında “Bitcoin çok enerji harcıyor üstelik kimliğinizi belli etmeden anonim işlem yapabiliyorsunuz ve yaptığınız işlem geri alınamıyor. Gates Vakfı olarak dijital para birimine yatırım yapıyoruz biz de. Fakat bizimkinde kimin ne yaptığı belli oluyor. Dijital para iyi bir şey” yorumunu yaptı.

65 yaşındaki Gates dijital paranın topluma çok olumlu katkı sağlayacağını söyledi.

Hindistan’ın Warren Buffet’ı olarak anılan ve 3.2 milyar dolarlık servetiyle dünyanın 38. en zengin kişisi olarak lanse edilen Rakesh Jhunjhunwala’dan Bitcoin açıklaması geldi. Hintli işadamı “Hiçbir zaman Bitcoin almayacağım. Hükumet Bitcoin’i ve diğer kripto paraları yasaklamalı” dedi.

Dolar milyarderi Hindistanlı işadamı Rakesh Jhunjhunwala ülkesinde uzun süredir tartışılan ve yasa teklifi verilmesi beklenen kripto para yasaklarıyla ilgili basına açıklama yaptı. Bugün CNBC’ye açıklamalarda bulunan “Hintli Warren Buffet” lakaplı yatırımcı yetkili kurumlarının harekete geçerek Bitcoin’i yasaklaması gerektiğini söyledi:

“Para çıkarması gereken tek güç devlet(ler) olmalıdır. Hindistan dijital rupi çalışmalarına odaklanmalıdır. Hiçbir zaman Bitcoin almayacağım. Hükumet Bitcoin’i ve diğer kripto paraları yasaklamalı”

 

 

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku