Günün Öne Çıkan Çarpıcı Kripto Para Haberleri (18 Şubat 2021)

0 0

Bill Gates Bitcoin Hakkındaki Görüşlerini Değiştirmişe Benziyor

Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates CNBC’den Andrew Ross Sorkin ile yaptığı röportajda Bitcoin hakkındaki görüşünü nötr olarak değiştirdiğini açıkladı. Dünyanın en zengin dördüncü kişisi hala Bitcoin’e sahip yatırım yapmadığını söylüyor:

“Bitcoin sahibi değilim. Bitcoin’de short da değilim. Bu yüzden tarafsız bir görüşe sahip oldum.”

Bunun yanında Gates parayı dijitalleştirmenin ve işlemlerin maliyetini düşürmenin önemli olduğunu düşünüyor. Gates vakfının gelişmekte olan bölgelerde bazı dijital para birimlerini kullandığına ancak Bitcoin gibi kripto para birimlerini kullanmadığına dikkat çekti:

“Bence parayı daha dijital bir bir hale taşımak ve işlem maliyetlerini düşürmek Gates Vakfı’nın gelişmekte olan ülkelerde yaptığı bir şey. Ama bizim projemizde yapılan işlemler geri alınabiliyor bu işlemleri kimin ne yaptığı görülebiliyor. Dolayısıyla bu işlemler vergi kaçırmak veya yasa dışı eylemler gerçekleştirmek amacıyla yapılmıyor.”

Gates Mayıs 2018’de lider kripto para birimine yönelik sert eleştiriler sunarak eğer bir yolunu bulursa bu kripto paraları durdurmak isteyeceğini belirtmişti:

“Bir varlık sınıfı olarak hiçbir şey üretmediğinizde yükselmesini bekleyemezsiniz. Kripto paralar daha büyük bir saçmalık teorisinin parçasıdır.”

Kanadalı düzenleyiciler Evolve Funds Group tarafından yapılan bir Bitcoin ETF başvurusunu onayladı.

EBIT olarak adlandırılan fon kurumsal yatırımcılara Bitcoin’e erişmek için alternatif bir yol sunmayı planlıyor. Bu Kanada’da onaylanan ikinci Bitcoin ETF’sidir. Bugün yapılan bir açıklamaya göre Ontario Menkul Kıymetler Komisyonu (OSC) Evolve Funds Group tarafından yapılan Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) başvurusunu onayladı.

ETF’nin kullanacağı kripto endeks platformu CF Benchmarks CEO’su konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Kripto para piyasası gün geçtikçe geleneksel finans piyasalarıyla daha entegre hale geliyor. Evolve da bu anlamda gerçek bir ilke imza atıyor. Yatırımcılara mevcut danışmanları aracılığıyla Bitcoin’e sahip olabilecekleri anlaşılması kolay bir ürün sunuyor.” dedi.

Ripple (XRP) İçin İşler Daha da Kötüye Gidiyor 

Kripto para sektöründe uzmanlığıyla bilinen avukat Stephen Palley’e göre Ripple (XRP) ABD Menkul Kıymetler Komisyonu (SEC) ile sorun derin sorunlar yaşıyor.

SEC’e göre Ripple platformun piyasaya sürülmesinden sonra yasa dışı yollardan menkul kıymet sattı. SEC Ripple’ın kurucu ortakları Brad Garlinghouse ve Chris Larson’a karşı ayrıca dava açmıştı. Palley konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

“XRP ile alakalı sorun merkezi uygulamanın düşük hesap verilebilirlik ve yüksek nakit ödemeleri aracılığıyle kurucularını zengin etmede yatıyor. Clarence Darrow bu sorunu çözemez.

Eğer temyiz veya dava kararı çıkarsa Ripple davayı kaybeder.” Palley Ripple’ın davayı kazanıp SEC ile uzlaşacağına imkan vermiyor:

“Bu bir tahmin. Ama yanılabilirim de temkinli olmak zorundayım çünkü avukatım. Ripple kaybedecek. Garlinghouse ve Larsen kaybedecek. Davayı düşürmek için uğraşacaklar ama işe yaramayacak. Hukuki inceleme geçirecekler ve ifade verecekler. Haciz işlemleri için delil toplayacaklar. Yargılamanın tekrarı için uğraşacaklar ve sonuçta  yine kaybedecekler.

Eğer sempatik bir yargıç davayı okuyup menkul kıymet  olmadığına ikna olmazsa direkt davayı kaybedecekler. Davayı kaybedecekler ve uzlaşacaklar.”

XRP yatırımcılarının büyük bir heyecan ve gerilimle beklediği davanın ik duruşma tarihi geldi. XRP yatırımcıları iki iş günü sonra 22 Şubat tarihinde davanın ilk duruşmasından iyi bir haber beklese de duruşma öncesinde kötü bir haber geldi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından Ripple’a açılan menkul kıymet davası sonrası Coinbase de dahil birçok kripto para borsası XRP’yi ya platformlardan çıkarmıştı ya da işlemlerini askıya almıştı. Bununla beraber önde gelen neredeyse bütün borsalar benzer adımlar attı ve XRP yatırımcıları sert bir fiyat düşüşü ile karşı karşıya kaldı.

Şimdi ise davaya çok az bir süre kala ABD merkezli bir başka kripto para borsasından benzer tutum geldi. PayBito kripto para borsası platformundaki XRP alım satım işlemlerini askıya aldı. PayBito kripto para borsası tarafından yayınlanan açıklamada SEC’nin Ripple Labs’a açtığı davanın buradaki temel sebep olduğu belirtildi.

 

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku