Günün Öne Çıkan Çarpıcı Kripto Para Haberleri (17 Şubat 2021)

0 1

JPMorgan: BTC Boğa Koşusu Sürdürülebilir Değil

Daha önce bir çok defa Bitcoin’i balon olarak nitelendiren JPMorgan fikrini değiştirmiş ve Bitcoin için 2021 yılı fiyat tahminini 146 bin dolar olarak açıklamıştı. Bitcoin’in her hareketini yakından takip eden ve yatırımcılarına raporlar sunan JPMorgan analistlerine göre Bitcoin’deki ralli sürdürülebilir değil.

Bitcoin’deki artan volatilitenin ralliyi tehdit ettiğini düşünen analistler daha uzun süreli bir ralli için yüksek volatilitenin azalması gerektiğini belirttiler. Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki stratejistler Bitcoin’de yüksek volatilite azalmadığı sürece rallinin 50 bin doların üzerinde devam etmeyeceğini düşünüyor.

JPMorgan’ın raporunda kurumsal yatırımcılardan Bitcoin’e giren paraya ilişkin de bir bilgi paylaşıldı. Rapora göre son 5 ayda piyasa değeri 700 milyar dolar artan Bitcoin’e kurumsal yatırımcıların katkısı sadece 11 milyar dolar.

Bitcoin Ekim 2020’de başlayan fiyat yükselişle birlikte 17 Şubat’ta 51.700 dolara ulaşmayı başardı. Boomberg’e göre mevcut boğa piyasası volatilite açısından 2017 boğa piyasasından farklı.

Alınan verilere göre Bitcoin’in 60 günlük oynaklığı yüzde 1425 olarak ölçüldü. Bu oran 2017 boğa piyasasının zirvesinde yüzde 32’nin üzerindeydi. Öte yandan Bitcoindeki fiyat dalgalanmaları oynaklık açısından hala altından çok daha yüksek. Kripto analiz verilerine göre Bitcoin’in üç aylık dalgalanması yüzde 90 olarak ölçüldü ve bu altın artışının beş katından fazla. Bloomberg strateji uzmanı Mike McGlone Bitcoin’in mevcut fiyat dalgalanmalarının geçici olduğunu ve piyasanın sakinleşmesinin beklendiğini söyledi.

Dubai ve Almanyadan Güzel Haberler!  

Yönetimi altında 73 trilyon doların üzerinde varlığa sahip olan dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock Bitcoin fiyatının 51.000 doların üzerinde olduğu şu günlerde BTC’ye ilgi duymaya başladı. CNBC’nin Squawk Box adlı programında konuşan BlackRock CIO’su Rick Rieder şirketinin BTC ile “uğraşmaya başladığını” belirtti. Röportaj sırasında Rieder kriptonun volatilitesi şu anda olağanüstü olmasına rağmen birçok insanın hayal gücünü dahi aştığına inandığını söyledi.

Rieder’e göre daha fazla insan değer depoları ve değeri yükselebilecek alternatif varlık ararken kripto para varlıklara yatırım yapıyor. BlackRock Bitcoin ile “uğraşmaya” başlarken Rieder herkesin portföylerinin  yüzde1’ini Bitcoin’e ayırması gerektiği yönündeki yaygın öneri sorulduğunda şüpheyle cevap verdi:

Bir yatırımcının sahip olması gereken tahsis yüzdesine bir sayı koymazdım bu aslında portföyünüzün geri kalanının neye benzediğine bağlı.

Dubai hükümetine ait serbest bölge ve onshore lisansları veren bir kuruluş olan Kiklabb Bitcoin Ethereum ve Tetherİ birer ödeme şekli olarak kabul etmeye başladı. 

Kiklabb CEO’su Tasawar Ulhaq konuya dair yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Kiklabb topluluğunun blockchaini ve fintech sektörlerindeki müşterileriyle kripto para birimine ilginin arttığını gördük. Yani Bitcoin Ethereum ve Tether’i tanımamız gerçekten an meselesiydi. Kripto para birimleri geleceğin ödeme yöntemidir.

Kiklaabb Ulhaq ile çalışma alanlarının yanı sıra ikamet vizelerini ve diğer iş hizmetlerini de kolaylaştırıyor. CEO konuyla ilgili şunu söyedi:

“Dubai’ye girmeyi düşünen kripto para birimi sektöründeki yüksek profilli yatırımcılarla görüşüyoruz. Ek olarak eğitim sağlık ve gıda teknolojisi alanlarındaki start-up’larla birlikte çalışan akıllı sözleşmeler blockchain ve özel sermaye ile ilişkili güçlü bir yerel ve uluslararası şirket topluluğuna sahibiz.”

Alman kenevir şirketi SynBiotic SE Euronun büyük ölçüde devalüasyon  nedeniyle değer kaybetmesinden  büyük endişe duyduklarını belirtti. Alman şirket SynBiotic SE likit nakit varlıklarının bir kısmını Bitcoine yatırma konusunda MicroStrategy ve Tesla gibi şirketleri takip ettiğini açıkladı.

Şirket web sitesinde 16 Şubat’ta yaptığı bir açıklamada hem euro hem de ABD doları arzındaki “aşırı artış” nedeniyle lider kripto para birimine yatırım yapmayı düşündüklerini söyledi.

CEO Lars Müller  kararın son zamanlardaki fiyat değerlenmesinden kaynaklanmadığını ancak BTC’ye uzun vadeli güvenlerinin pandemiden etkilenen euro veya dolara nazaran daha fazla olduğunu söyledi.

Özellikle kenevir endüstrisinin basit ve dijital bir ödeme aracı olarak Bitcoin ile çok olumlu çalıştığına ve birkaç SynBiotic yan kuruluşunun BTC’yi bir ödeme aracı olarak kabul ettiğini söyledi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku