Günün Öne Çıkan Çarpıcı Kripto Para Haberleri (15 Şubat 2021)

0 0

Dijital Para Çalışmalarına Bir Ülke Daha Eklendi!

Tesla geçtiğimiz günlerde 15 milyar dolarlık Bitcoin yatırımı ile gündeme bomba gibi düşmüştü. Şirketin BTC’ye yatırım yapmasına izin veren bir denetim komitesi üyesinin aynı zamanda büyük bir kripto para yatırımcısı olduğu ortaya çıktı.

Komitede yer alan Tesla yönetim kurulu üyesi Antonio Gracias aynı zamanda bir dijital varlık güvenliği ve saklama şirketi olan BitGo’da ve kripto ticaret platformu ErisX’te direktör olarak görev yapıyor. Bu yıl Tesla’dan ayrılmayı planlayan Gracias 2007’den beri şirketin yönetim kurulunda yer alıyor. Kendisi aynı zamanda Elon Musk’un roket şirketi SpaceX’in de yönetim kurulu üyesi.

Chicago merkezli bir girişimci olan Gracias aynı zamanda yatırım şirketi Valor Equity Partners’ın da kurucusudur. Daha önce Gracias geçen yıl BitGo tarafından satın alınan bir güvenlik token platformu olan Harbor’a yatırım yaptı.

 Dijitalleşen dünya artık büyük bir değişime doğru gidiyor. Son zamanlarda defalarca rekor kıran ve hızlı yükselişler sergileyen Bitcoin ve kripto paralar dünyada hız kesmeden ilgi çekmeye devam ediyor. Bu da ülkeleri hem dijital paraya hem de kripto para yatırımına yönlendiriyor. Kurumsal ve büyük şirketlerin açıklamalarının ardından bir çok ülkede dijital para çalışmaları başladı. Bu trende katılan en son ülke  Arjantin oldu.

Arjantin son zamanlarda ülke ekonomisi özellikle Covid-19 sonrası kötü olan ülkelerden biri konumunda. Bu kötü gidişatı değiştirmek için Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez ülkeye yeni bir ekonomik reform arayışında. Bu arayışını kripto paralarda bulan Fernandez “Dijital Peso” olarak adlandırılan Arjantin dijital parası için çalışmalara başladı.

Ülkeler bu çalışmaları ile ekonomilerini ferahlatmak teknolojiye ayak uydurmak ve Blockchain teknolojisini üretimlerde kullanarak gelişmiş bir ülke kategorisine girmeyi amaçlıyor.

Bitcoin Londra İçin Büyük Önem Arz Ediyor 

Bitcoin fiyatı için stok akış modeline göre 288 bin dolarlık fiyat öngörüsünde bulunan PlanB Twitter’da BTC fiyatı üzerine bir anket düzenledi. Analist PlanB ankette Aralık 2021’e kadar Bitcoin fiyatının kaç dolar olacağını sordu. En fazla oy alan cevap ise “100 bin dolar” oldu.

PlanB’nin 14 Şubat’ta Bitcoin fiyatı için düzenlediği anketin şıkları arasında; 288 bin dolar 100 bin dolar 55 bin dolar ve 55 bin doların altındaki fiyat seviyeleri bulunuyor. 55 bin 163 kişinin katıldığı oylamanın kazananı yüzde 453 ile 100 bin dolar seçeneği olurken ikinci sırada yüzde 396 ile 288 bin dolar bulunuyor. En fazla oy alan üçüncü seçenek  yüzde 81 ile 55 bin dolar olurken en az oyu alan yüzde 7 ile 55 bin doların altı cevabı oldu.

Tanınmış Bitcoin savunucusu Max Keizer İngiliz medya kuruluşu Express.co.uk tarafından bir finans uzmanının Brexit’ten sonra finans şirketlerinin Bitcoin’den faydalanmasına izin vermek için kripto para düzenlemeleri getiren Londra’ya tavsiye niteliğindeki makalesini paylaştı.

Brexit gerçekleştiğinden ve Birleşik Krallık artık Avrupa Birliği’nin bir parçası olmadığından Birleşik Krallık hükümeti ülkenin AB dışında ekonomik olarak gelişmesinin yollarını arıyor. Stirling Üniversitesi’nden finans uzmanı Profesör David McMillan Bitcoin’in Londra’nın küresel bir finansal sermaye olarak lider konumda kalmasını sağlayacak bir kaldıraç haline gelebileceğine inanıyor.

Geçen hafta Dışişleri Bakanı Dominic Raab AB’den finans şirketlerinin “şehirden  bir miktar iş ve para kaçırsalar bile” Londra’nın küresel finans başkenti konumuna meydan okumayacaklarını söyledi. Ocak ayında Amsterdam en büyük hisse senedi ticaret merkezi olarak Londra’yı geride bıraksa da Raab Londra’nın statükosuna rakip olacak olanın AB dışındaki finans merkezleri olduğunu düşünüyor. Özellikle New York Tokyo ve diğer büyük finans başkentleri olması muhtemel.

David McMillan Bitcoin ve diğer dijital varlıkları benimsemenin bir finans merkezi olarak Londra’yı yeni bir seviyeye taşıyabileceğine inanıyor. Bu yatırımcıların iklim değişikliği finansmanı ve kripto para birimleri ile olumlu bir şekilde ilgilenmesine izin veren yeni finansal ürünlerin geliştirilmesini ve düzenlenmesini içerebilir.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku