Günün Öne Çıkan Çarpıcı Kripto Para Haberleri (11 Şubat 2021)

0 1

Teslanın Bitcoin Yatırımı İmajına Zarar Veriyor

BBC kaynaklarına göre Bitcoin üretimi için bilgisayarlar tarafından bir yılda harcanan enerji Türkiyenin yıllık elektrik tüketiminin yüzde 40ını aştı. Bitcoin üretimi özel bilgisayarlar ve işlemciler tarafından karmaşık hesaplamalar gerçekleştirilerek yapılıyor. Bitcoinin değerinin son bir yılda yedi kattan fazla artması daha fazla kişinin Bitcoin üretimine girmesine yol açtı. Böylece Bitcoin için harcanan enerji Arjantinin tükettiği elektriği geride bıraktı.

İngilterede Cambridge Üniversitesinin hesaplamasına göre Bitcoin üreticileri bir ülke olsaydı dünyanın en fazla elektrik tüketen 30uncu ülke olacaktı. Cambridge Üniversitesinde bu hesaplamayı yapan ekipten Michel Rauchs “Bitcoin özellikle bu kadar enerji tüketecek şekilde yaratıldı. Bitcoin fiyatı çok düşmedikçe elektrik tüketiminde de bir azalma göremeyeceğiz” dedi. Araştırmacılar yalnızca ABDde prizde takılı olan fakat kullanılmayan cihazların elektrik tüketiminin yıllık Bitcoin üretimine harcanandan 18 kat fazla olduğuna dikkat çekiyor. Bitcoin üretimi bir kişinin başka bir kişiye gönderdiği Bitcoinleri işlemek ve denetlemek için bilgisayarlarını kullandıran kişilere nadiren verilen ödüller şeklinde yapılıyor. Sistemin rastgele dağıttığı bu ödülleri almak isteyenler sıradan bilgisayarlar yerine bu işlemler için özel olarak tasarlanmış işlemciler hatta bu işlemcilerden oluşan dev hangarlar kullanarak şanslarını artırmaya çalışıyor.

Tesla’nın 1.5 milyar dolarlık Bitcoin yatırımı Elon Musk için iyi ve kazançlı olabilir ancak ülkenin en büyük bankalarından bazılarının yatırımcılarına analistlerine ve para yöneticilerine göre Muskı dünyanın en zengin adamı yapan şirket için kesinlikle riskli. Tüketici elektrikli araç endüstrisi ve bunun etrafında toplanan daha geniş iklim teknolojisi hareketi için bir standart taşıyıcı olarak Tesla’nın kripto üzerinde gerçekleştirdiği yatırım diğer otomobil üreticileri elektrikli araç piyasasına akın ederken bile iklim gerçeklerine ve müşteriler nezdindeki itibarına zarar verebilir. 

Bitcoin’in mevcut çevresel ayak izi göz önüne alındığında anlaşma Tesla’nın dünyayı daha temiz enerji ve ticaret kaynaklarına taşıma konusundaki sözde ilgisine ters düşüyor. 

Kripto Annesinden ETP Açıklaması 

Uzun süredir devam eden Bitcoin ETP’si çalışmalarında sona yaklaşılıyor gibi. ABD Menkul kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) üyesi Hester Peirce Coindesk ile yaptığı röportajda Bitcoin ETPsine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

“Kripto annesi” olarak bilinen Peirce yatırımcıların daha güvenilir ve regüle platformlarda Bitcoin ETP ticareti için hevesli olduğunu düşünüyor. Birçok kurumsal yatırımcı henüz Bitcoin’e dayalı bir ETF ve ETP olmadığı için Bitcoin yatırımı yapmaktan çekiniyor. Aslında kurumsal şirketlerin Bitcoin’e yatırım yapmak için bu gelişmeleri bekledikleri düşünülüyor.

Kurumsal şirketlerin daha fazla Bitcoin yatırımı için hayati öneme sahip olan bu tarz güvenilir türev araçları için yeni SEC yönetiminden ümitli olan yatırımcılar hayal kırıklığına uğramayacağa benziyor. Önceki SEC yönetimi tarafından birçok Bitcoin ETF’si başvurusu reddedilmişti. Yeni yönetimden ümitli olan VanECK ve Valkyrie’nin Bitcoin ETF’si için başvuru yaptığını aktarmıştık. Henüz bu başvurularla ilgili bir gelişme yaşanmadı.

Yatırım araştırma şirketi Fundstrat 2021 Bitcoin fiyat tahminini iki katından fazla artırdığını bildirdi. Ayrıca Ethereum’un lider kripto para birimini önemli ölçüde geride bırakacağına dair görüş bildirdiler. Fundstrat’ın lider dijital varlık stratejisti David Grider yaşanan son gelişmeelrden sonra firmasının Bitcoin fiyat hedefini iki buçuk kat artırdığını söylüyor. Grider şunları söyledi: 

İki hafta önceki 2021 kripto görünüm raporumuzda BTC hedefimizi 40.000 dolardan 100.000 dolara yükselttik.

Firma güncellenmiş BTC hedefini etkileyen sayısız makro ve mikroekonomik faktörden bahsederken bunlardan kurumsal FOMO ve doların giderek zayıflamasını en önemli etkenler arasında gösterdi

 

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku