Günün Öne Çıkan Çarpıcı Kripto Para Haberleri (11 Şubat 2021)

Abone Ol
Günün Öne Çıkan Çarpıcı Kripto Para Haberleri (11 Şubat 2021)
Serkan Aydın
 • 11 Şubat 2021
 • Yazar:

  Tesla'nın Bitcoin Yatırımı İmajına Zarar Veriyor

  BBC kaynaklarına göre, Bitcoin üretimi için bilgisayarlar tarafından bir yılda harcanan enerji, Türkiye'nin yıllık elektrik tüketiminin yüzde 40'ını aştı. Bitcoin üretimi, özel bilgisayarlar ve işlemciler tarafından karmaşık hesaplamalar gerçekleştirilerek yapılıyor. Bitcoin'in değerinin son bir yılda yedi kattan fazla artması, daha fazla kişinin Bitcoin üretimine girmesine yol açtı. Böylece Bitcoin için harcanan enerji, Arjantin'in tükettiği elektriği geride bıraktı.

  İngiltere'de Cambridge Üniversitesi'nin hesaplamasına göre, Bitcoin üreticileri bir ülke olsaydı, dünyanın en fazla elektrik tüketen 30'uncu ülke olacaktı. Cambridge Üniversitesi'nde bu hesaplamayı yapan ekipten Michel Rauchs, "Bitcoin özellikle bu kadar enerji tüketecek şekilde yaratıldı. Bitcoin fiyatı çok düşmedikçe elektrik tüketiminde de bir azalma göremeyeceğiz" dedi. Araştırmacılar yalnızca ABD'de prizde takılı olan fakat kullanılmayan cihazların elektrik tüketiminin yıllık Bitcoin üretimine harcanandan 1,8 kat fazla olduğuna dikkat çekiyor. Bitcoin üretimi, bir kişinin başka bir kişiye gönderdiği Bitcoinleri işlemek ve denetlemek için bilgisayarlarını kullandıran kişilere, nadiren verilen ödüller şeklinde yapılıyor. Sistemin rastgele dağıttığı bu ödülleri almak isteyenler sıradan bilgisayarlar yerine bu işlemler için özel olarak tasarlanmış işlemciler, hatta bu işlemcilerden oluşan dev hangarlar kullanarak şanslarını artırmaya çalışıyor.

  Tesla’nın 1.5 milyar dolarlık Bitcoin yatırımı Elon Musk için iyi ve kazançlı olabilir ancak ülkenin en büyük bankalarından bazılarının yatırımcılarına, analistlerine ve para yöneticilerine göre Musk'ı dünyanın en zengin adamı yapan şirket için kesinlikle riskli. Tüketici elektrikli araç endüstrisi ve bunun etrafında toplanan daha geniş iklim teknolojisi hareketi için bir standart taşıyıcı olarak Tesla’nın kripto üzerinde gerçekleştirdiği yatırım, diğer otomobil üreticileri elektrikli araç piyasasına akın ederken bile iklim gerçeklerine ve müşteriler nezdindeki itibarına zarar verebilir. 

  Bitcoin’in mevcut çevresel ayak izi göz önüne alındığında anlaşma, Tesla’nın dünyayı daha temiz enerji ve ticaret kaynaklarına taşıma konusundaki sözde ilgisine ters düşüyor. 

  Kripto Annesinden ETP Açıklaması 

  Uzun süredir devam eden Bitcoin ETP’si çalışmalarında sona yaklaşılıyor gibi. ABD Menkul kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) üyesi Hester Peirce Coindesk ile yaptığı röportajda Bitcoin ETP'sine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

  “Kripto annesi” olarak bilinen Peirce, yatırımcıların daha güvenilir ve regüle platformlarda Bitcoin ETP ticareti için hevesli olduğunu düşünüyor. Birçok kurumsal yatırımcı henüz Bitcoin’e dayalı bir ETF ve ETP olmadığı için, Bitcoin yatırımı yapmaktan çekiniyor. Aslında kurumsal şirketlerin Bitcoin’e yatırım yapmak için bu gelişmeleri bekledikleri düşünülüyor.

  Kurumsal şirketlerin daha fazla Bitcoin yatırımı için hayati öneme sahip olan bu tarz güvenilir türev araçları için yeni SEC yönetiminden ümitli olan yatırımcılar hayal kırıklığına uğramayacağa benziyor. Önceki SEC yönetimi tarafından birçok Bitcoin ETF’si başvurusu reddedilmişti. Yeni yönetimden ümitli olan VanECK ve Valkyrie’nin Bitcoin ETF’si için başvuru yaptığını aktarmıştık. Henüz bu başvurularla ilgili bir gelişme yaşanmadı.

  Yatırım araştırma şirketi Fundstrat, 2021 Bitcoin fiyat tahminini iki katından fazla artırdığını bildirdi. Ayrıca, Ethereum’un lider kripto para birimini önemli ölçüde geride bırakacağına dair görüş bildirdiler. Fundstrat’ın lider dijital varlık stratejisti David Grider, yaşanan son gelişmeelrden sonra, firmasının Bitcoin fiyat hedefini iki buçuk kat artırdığını söylüyor. Grider şunları söyledi: 

  ''İki hafta önceki 2021 kripto görünüm raporumuzda, BTC hedefimizi 40.000 dolardan 100.000 dolara yükselttik.''

  Firma, güncellenmiş BTC hedefini etkileyen sayısız makro ve mikroekonomik faktörden bahsederken, bunlardan, kurumsal FOMO ve doların giderek zayıflamasını en önemli etkenler arasında gösterdi

   

  Kripto para piyasasıyla ilgili en güncel haberlerden ve analizlerden anında bilgi sahibi olmak için bizi Twitter - Facebook hesaplarımızdan ve Telegram grubumuzdan takip edebilirsiniz…

  Bitkoin ile ilgili her şey

  Günün Öne Çıkan Çarpıcı Kripto Para Haberleri (11 Şubat 2021)

  Günün Öne Çıkan Çarpıcı Kripto Para Haberleri (11 Şubat 2021)

  Tesla'nın Bitcoin Yatırımı İmajına Zarar Veriyor BBC kaynaklarına göre, Bitcoin üretimi için bilgisayarlar tarafından bir yılda harcanan enerji, Türkiye'nin yıllık elektrik tüketimi...

  • 11 Şubat 2021
  UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Sayfada yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyelerin kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek durumlardan KriptoArena.com sitesi sorumlu değildir.