Güncel Altın Fiyatı Tahmini: İşte Beklenen Seviyeler!

147

Hazine getirilerinin yanı sıra ABD dolarındaki gerilemeye rağmen, altın fiyatı 1.915 dolar civarında kritik seviyeye doğru ilerliyor. Altın ayılar, Fed yetkililerinin önümüzdeki toplantılarda bilanço küçültme ve faiz artırım planlarını ana hatlarıyla açıkladığını ortaya koyan şahin FOMC tutanaklarına odaklanmaya devam ediyor.

Fed yetkililerinin konuşmaları, altın fiyatının yeni yönü için yakından takip edilecek

FED’in agresif sıkılaşmasına ve Ukrayna krizine ilişkin endişelerin ardından devam eden riskten kaçınan ticaret, altın fiyatındaki aşağı yönlü hareketi kontrol altında tutuyor. Günün ilerleyen saatlerinde,  Fed yetkililerinin konuşmaları, altın fiyatının yeni yönü için yakından takip edilecek. Ayrıca, tahvil piyasasındaki duyarlılık da kıymetli metal için önemli bir rol oynayacak.

Altın (XAU/USD), son altı işlem seansında cansız bir performans sergiliyor. Değerli metal, 1.915.22-1.949.86 dolar aralığında yatay hareketler gösteriyor. Mart ayında FOMC’den yoğun ilgi gören tutanaklar, bu yıl 50 baz puanlık bir faiz artırımının daha olacağı beklentisi oldu. Bunun dışında, FED’in bilanço küçültme hızını artırması da öne çıkan konulardan biri. Fed politika yapıcıları, Hazine menkul kıymetleri için yaklaşık 60 milyar dolarlık ve ipoteğe dayalı menkul kıymetler (MB) için 35 milyar dolarlık aylık üst limitler konusunda büyük ölçüde anlaşmaya varıyor.

Yaşanan gelişmeler ve teknik fiyat analizi

Bu arada, Philadelphia Fed Başkanı ve FOMC üyesi Patrick Harker Çarşamba günü yaptığı konuşmada, faiz oranlarındaki düzenlemenin, borç verme oranını yüzde 2,5’e geri getirmesinin muhtemel olduğunu belirtti. Güçlü ABD doları endeksi (DXY), ABD yönetiminin Rusya’ya uyguladığı ve olumsuz piyasa hissini tetikleyen yeni yaptırımlar arasında psikolojik direnci 100,00’a çekmeyi hedefliyor. ABD, Rusya’nın Sberbank ve Alfa Bank’ına yaptırımlar uyguladı. Moskova’nın bu finans devlerinin, Rusya’nın üçte birinden fazla mal varlığına sahip olması nedeniyle Moskova üzerindeki mali şoku önemli ölçüde artıracak.

 Güncel Altın Fiyatı Tahmini: İşte Beklenen Seviyeler!
Güncel Altın Fiyatı Tahmini: İşte Beklenen Seviyeler!

Saatlik bir ölçekte, XAU/USD son birkaç işlem seansında 1.915.22-1.949.86$ aralığında dalgalanıyor. Kıymetli metal, 200-dönem Üstel Hareketli Ortalama’nın (EMA) altında 1.930,00 $’a ulaştı ve bu da aşağı yönlü filtrelere katkıda bulunuyor. Bu arada, Göreceli Güç Endeksi (RSI) 40.00-60.00 aralığında dalgalanıyor ve bu da ileride bir konsolidasyonu savunuyor. Daha fazla altın haberi için Kriptoarena.com web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak fxstreet
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku