G20’den Kritik Stablecoin Raporu: Regülasyon İçin Somut Adım Atıldı!

25
Dördüncü G20 maliye bakanları ve Merkez Bankası başkanları toplantısında konuşan politikacılar,  tüm endişeler giderilene kadar stablecoin’lerin işlem görmesine izin verilmemesi gerektiğini söyledi. Çarşamba günü düzenlenen toplantıda, stablecoin ekosistemi için yasal, düzenleyici ve gözetim gereksinimlerinden bahsedildi.

G20, detaylı bir rapor yayınladı

G20 toplantısında, maliye bakanları ve merkez bankası başkanları, COVID-19 pandemisinin etkileri ve sınır ötesi ödemeler için yeni teknolojilerin yükselişi de dahil olmak üzere çeşitli konular hakkında açıklamalarda bulundular. Toplantı  ayrıca, 2027 yılına kadar uygulanması hedeflenen sektördeki maliyet, hız ve şeffaflık sorunlarının çözümü için Finansal İstikrar Kurulu (FSB) tarafından belirlenen hedefleri de ortaya koydu. Ancak, stablecoin regülasyonu toplantının odak noktası oldu.
Rapor, stabilcoin ekosisteminin, ilgili standartları karşılaması gerektiğini vurgularkan, yukarıda belirtilen yasal, düzenleyici ve gözetim gerekliliklerini yerine getirmesinin kaçınılmaz olduğunu belirtti. Yayınlanan rapor, ilgili makamlardan, bu standartları karşılamak için düzenlemeler yapmasını istiyor. Daha sonra 2023’te çıkacak olan tavsiye kılavuzunda FSB’i bu düzenlemeler hakkında bilgilendirilecek. Daha genel olarak, toplantı, kripto para birimleri ve ilgili hizmet sağlayıcılar için standartların belirlenmesi çağrısında bulundu ve bu, şu anda birkaç hükümetin araştırdığı bir konu. Kara para aklama ve terörün finansmanı endişelerinden bahseden Mali Eylem Görev Gücü (FATF), bu müzakerenin merkezinde olacak.

Stablecoin regülasyonun nedeni ne?

Stablecoin ekosistemi, hükümetler için en önemli endişelerden biri olarak ortaya çıktı. Düzenleyiciler bu meseleyi bireysel hükümet düzeyinde olduğu kadar küresel düzeyde de tartışıyorlar Stabilcoin’lerle ilgili başlıca endişelerden biri, küresel olarak benimsenmesi muhtemelen yıllar alacak olan merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) üzerindeki olumsuz etkisi. Stabilcoin’ler için regülasyon çalışmalarını incelemeye başlayan birçok ülke arasında Amerika Birleşik Devletleri var. ABD Hazinesinin, stablecoin düzenlemesi üzerinde çalıştığı bildiriliyor.
Kripto para piyasasının tamamı için düzenleme yapmak zordur ve koordineli bir uluslararası çaba gerektirebilir. Ancak yetkililer, stabilcoin’lerin ulusal para birimleri için oluşturduğu tehdidi mümkün olduğunca çabuk ortadan kaldırmaya hevesli, bu nedenle huzlı bir regülasyon üzerine odaklanılıyor. Dünya çapında stablecoin düzenlemesi şu anda aşamalı olarak, ancak bu hızla değişiyor.
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!
Kaynak Beincrypto.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku