FTX İflas Etti! Peki Kripto Paralar İçin Sırada Ne Var?

45

Popüler bir kripto analisti, üç hafta önce, Bitcoin’in 15.000 dolar’a düşmesinden ne kadar korktuğunu belirten bir yazı yayınlamıştı. Analistin Bitcoin yazısı gerçekleşince sıradaki tahminlerini FTX için paylaştı. kriptoarena.com olarak bu paylaşımları sizler için derledik.

Analistin FTX çıkışı

Analist, FTX hakkında hiç atıfta bulunmadığını ve zor tahmin ettiğini söyledi. Sadece bu da değil, geçmişte FTX CEO’su Bankman Fried’in zekası hakkında söylediği küçümseyici sözlerin ardından karakterini yanlış tanıdığını da ekledi. Pazartesi sabahı yayınlanan bir FTX iflas incelemesinin ardından kripto para analisti, hala FTX’in iflas etmiş olma ihtimaline çok fazla inanmadığını söyledi. Ve çok sık kullandığı ifadeyi yineleyerek: “Kısa vadede Bitcoin ile oynamak, rulet çarkı döndürmeye benzer” dedi. Ancak ABD’de yaşanan, enerji krizi, yüksek enflasyon, kötü bir jeopolitik iklim, Birleşik Krallık ve Avrupa’daki birçok ülkeyle siyasi çatışma bu kışın kripto para piyasası için çok yüksek risk oluşturduğunu söyledi. Bunlar yetmezmiş gibi FTX’in çökmesine de dikkat çeken analist, her şeyin şimdiden düşüşe geçtiğini ve ileri dönemleri beklemediğini belirtti.

Şimdi satın alma zamanı mı?

Analist ayrıca, kendisine sıkça yöneltilen bu soruyu iki nedenle sevmediğini söyledi:

Birincisi, internetteki rastgele biri olarak bunu nereden bilebilirim? Birkaç cümle önce söylediğim gibi, Bitcoin’de kısa vadeli işlem yapmak rulet çarkını döndürmek gibidir. Kırmızıyı mı yoksa siyahı mı sevdiğime dair fikrim, Bitcoin’in kısa vadeli eylemi hakkında düşündüklerim kadar geçerli olacaktır. İkinci sebep ise, bu sorunun kripto fiyatlarının düşmesine karşı adeta bir kas hafıza tepkisi olması. Blockchain kültüründen doğdu sanırım. Merkezinde geçmiş döngülere işaret eden ve Bitcoin’in her zaman nasıl geri döndüğüne atıfta bulunan insanlar var. Ama bir şeyin farkına varamıyorlar.

FTX İflas Etti! Peki Kripto Paralar İçin Sırada Ne Var?

Popüler kripto para analisti, Bitcoin, 2009 yılının Ocak ayında, tarihin en uzun ve en patlayıcı boğa koşularından biri olarak piyasaya sürüldü. Bu yıldan itibaren durum artık böyle değil. Federal Rezerv faiz oranlarını tarihsel olarak hızlı oranlarda yükseltti ve enflasyon 70’lerden beri görülmeyen seviyelere erişti. Bu, Bitcoin’in ilk kez daha geniş bir ekonomi içerisinde ayı piyasası yaşadığını gösteriyor. Ve bu nedenle tüm işlemler kapalı. Analiste göre piyasalar, şu anda Aralık 2017’den daha düşük seviyelerde işlem görüyor.

“Gözünüzü daha geniş ekonomiden ayırmayın”

Analist, FTX’in çöküşünün genel kripto para piyasası içinde bir düşüş getireceğini söyledi. Hangi altocin’e nasıl etki eder tam olarak tahmin edemediğini belirten analist, sektörde önemli bir yeri olan FTX’in batarsa yanında muhakkak birkaç tane daha altcoin götüreceğine emin gibi görünüyor. Analist sözlerine, yatırımcıların gözlerini büyük trendden ayırmamalarını ve kripto para piyasasının dikkatli bir şekilde borsayı izlediğini ekledi.

Kısa vadede, bu FTX bölümünün bitmesi gerekiyor. Hızla diğer altcoin’lere yayılacak, haberler kopacak, sürprizler ortaya çıkacak. Ondan sonra, borsayı izlemeye geri dönün. Net olan tek şey kripto para piyasaları acımasızdır. Bunu unutmayın ve güvende olun.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak coinjournal
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku