FTX Hackerı ETH Satıyor ve Torbalarca Bu Altcoin'den Alıyor!

FTX Hackerı ETH Satıyor ve Torbalarca Bu Altcoin’den Alıyor!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz haftalarda en büyük kripto para borsalarından biri olan FTX’in çöküşünün ardından 600 milyon dolarlık istismarın arkasındaki hacker, yaptığı yeni trade’ler ile yatırımcıların dikkatini çekiyor. Hackerın son hareketlerine bakıldığında ise elinde bulunan ETH token’ları sattığı ve Ren Bitcoin (renBTC) satın aldığı görülüyor. Peki, şimdi ne olacak? İşte detaylar…

FTX Hacker’ı elinde bulunan ETH rezervini satıyor!

Daha önce kriptoarena.com olarak bildirdiğimiz üzere, FTX’ten çalınan fonlar geçtiğimiz hafta istikrarlı bir şekilde Ethereum (ETH)’a dönüştürüldü ve bu durum sonucunda hacker, en büyük ETH balinalarından biri haline gelmişti. Son yaptığı renBTC işlemleriyle yatırımcıların dikkatini çeken hacker, bunu bir amaçla yapıyor olabilir. Dikkat çeken bir başka nokta ise renBTC’nin kullanım alanı olarak karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz yıllardaki verilere bakıldığında 2021 yılında, milyarlarca dolarlık bir skandalın merkezinde olan Sam Bankman-Fried’ın sahip olduğu yan şirket Alameda Research, Ren’in geliştirme ekibinin Alameda’ya “katılacağını” ve üzerinde çalışacağını söylemişti. Ren’in kullanım amacı ise birkaç blok zinciri genişletmek olarak açıklanıyor.

FTX'te Büyük Temizlik: Bu İsimler Borsadan Kovuldu!

Blockchain verilerine göre Pazar günü Türkiye saatine göre 10:27’de hacker, 5 bin ETH’dan fazlasını yeni bir cüzdana taşıdı ve daha sonrasında 35 bin ETH daha üç ayrı işlemle aynı cüzdana taşındı. Yeni cüzdanın zincir üstü veri analizi, hackerın daha sonra birden fazla merkeziyetsiz borsadan veri toplayarak kullanıcılarına alım satım seçenekleri üzerine filtreleme hizmeti sunan bir protokol olan 1inch’i kullanarak ETH’i renBTC’ye dönüştürmeye başladığını gösteriyor. Bu işlemlerden ilki, 4 bin ETH’in, başka bir Bitcoin token’ı olan wBTC ve renBTC’ye dönüştürüldüğünü gördü.

Saldırgan, renBTC’yi aktarmak için Ren köprüsü kullanıyor!

Birçok kripto para yatırımcısı uzun bir süredir 600 milyon dolarlık istismarın arkasındaki sır perdesini merak ediyor. Veriler ise son derece şaşırtıcı. Güvenlik firması PeckShield tarafından alıntılanan veriler, istismarcının binlerce renBTC’yi aktarmak için Ren köprüsünü kullandığını gösteriyor. Köprüler, kullanıcıların farklı ağlar arasında token alışverişi yapmasına izin veren blok zinciri tabanlı araçlardır. Blockchain analiz firması Elliptic tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Elliptic raporuna göre, Ren köprüsü daha önce çalınan fonları aklamak için en az 540 milyon dolar değerinde kullanıldı. Çünkü bu, kullanıcılara gizlilik sağlayabilir.

hack

Öte yandan lider altcoin projesi Ethereum (ETH), son bir haftalık süreç içerisinde düşüş yaşamaya devam ediyor. Bir haftalık süreçte yüzde 6,3 değer kaybı yaşayan lider altcoin, anlık olarak 1,176.50 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

FTX Hackerı ETH Satıyor ve Torbalarca Bu Altcoin’den Alıyor!