Flow (FLOW) Nedir?
Flow (FLOW) Nedir?

Flow (FLOW) Nedir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para piyasasın da oldukça belirsiz bir dönemden geçilirken, Flow (FLOW) projesi dikkatleri üzerine çekmektedir. Ülkemizde ki yatırımcıların da çokça araştırdığı ve merak ettiği FLOW coin nedir, amacı nedir, avantajları ve dezavantajları nelerdir gibi sorulara kriptoarena.com olarak, cevap vermeye çalışacağız.

Flow (FLOW) Nedir?

Flow projesi, parçalama işlemlerini gerçekleştirmeden kapsamlı bir ölçeklendirme için tasarlanmış Blockchain olarak bilinmektedir. Bu proje, NFT pazarları ve token odaklı video oyunları gibi uygulamalar için oldukça kullanışlıdır. Proje bu uygulamalar için hızlı ve düşük maliyetli işlemler sağlamaktadır. Ayrıca yeni nesil oyunlar, uygulamalar ve dijital varlıkların temelini oluşturmaktadır. Proje, Blockchain tıkanıklığı sorununu ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Ayrıca oyunlar ve diğer etkileşimli deneyimler için hazırlanmış bir ekosisteme sahiptir. Bununla beraber yerel kripto para birimi FLOW coin olarak bilinmektedir.

Projenin Amacı Nedir?

Flow’un ilk olarak 2020’de piyasaya sürüldüğü bilinmektedir. Geliştiriciler yatırımcıların, NFT’lerle belirli bir dijital varlık türü oluşturma ve takas işlemini kolaylıkla gerçekleştirmelerini hedeflemiştir. Blockchain’lerin çalışma sisteminde coin geçmişinin tüm hareketlerini depolayan düğümler bulunmaktadır. Ayrıca tüm işlemleri doğrulayan düğümler de bulunmaktadır. Ancak FLOW coin çalışma sisteminde ise toplam düğümler arasında bölünmesine izin vermek için ağın birçok alt bölümü oluşturulur. Ayrıca her düğüm yalnızca işlemlerin bir alt kümesini doğruma yeteneğine sahiptir.

FLOW, Crypto Kitties oyununun arkasındaki şirket tarafından yani Dapper Labs tarafından geliştirilmiştir. Kurucular Roham Gharagozlou, Dieter Shirley ve Mikhael Naayem’tır. Bu kurucular tarafından yönetilen ekip, Blockchain tabanlı oyunlar ve NFT’ler için bir platform olarak Flow’u piyasaya sürmüştür.

Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Her projede olduğu gibi Flow’un projesinde de avantajlar ve dezavantajlar bulunur. Avantajların yakından incelendiğinde ilk göze çarpan, çok yönlü mimariye sahip olmasıdır. Çok rollü mimariye sahip ekosistem ağın merkeziyetsiz yapısını bölmeden, milyarlarca kullanıcıya hizmet verebilmektedir. Bu da sınırsız ölçeklendirme anlamına gelmektedir. Bir başka göze çarpan avantaj, proje ağının akıllı sözleşmeleridir. Bu sözleşmeler kripto varlıklar ve uygulamalar için kolay ve güvenli bir programlama dili olan Cadence ile yazılmıştır. Bu da onu son derece güvenilir kılmaktadır.

Flow ağı kullanıcılara birçok özel imkanlar sunmaktadır. Bunlardan bazıları da yükseltilebilir akıllı sözleşmelerden Flow Emulator’a kadar pek çok kolaylık sağlayan özelliklerdir. Ağ geliştiricilerin topluluklarına özel içerikler ve ürünler oluşturmasına olanak sağlamaktadır. Bir başka avantajda Flow’un, itibari para birimlerinden kripto paraya dönüşümü güvenli ve zahmetsiz yöntemler ile sağlanmaktadır. Bu kullanıcılara ve kripto para yatırımcılarına büyük kolaylıklar sunmasına yardımcı olur. Son olarak NFT sektörüne doğrudan büyük katkıları vardır. NFT yatırımcılarına ve yaratıcılarına sayısız olanak sağlaması sektör de tanınırlığını diri tutmaktadır.

Dezavantajlarına gelince ilk göze çarpan, sektörde benzer şekilde çalışan çok sayıda Blockchain bulunmasıdır. Ayrıca Blockchain sektöründe benzer işler gerçekleştiren projeler arasında yüksek rekabet ortamı bulunmaktadır. Bu da anlık aksaması veya hack tarzı bir olay yaşaması durumunda projeye büyük zarar vereceği anlamına gelmektedir. İkinci olarak FLOW coin yüksek oynaklığa sahiptir. Bu nedenle riskli bir yatırım olarak görünmektedir. Ayrıca hükümetlerden getireceği yeni düzenlemeler FLOW coin fiyatını doğrudan etkileyecektir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Flow (FLOW) Nedir?