FinCen: Sosyal medya kripto projelerinde kara para aklama riski göz ardı edilemez

0 3

Amerika Birleşik Devletleri’nin MASAK’ı olarak faaliyet gösteren FinCen (Mali Suçları Engelleme Ağı – Financial Crimes Enforcement Network) Direktör Yardımcısı Jamal El-Hindi; kripto para birimi sektörünün kara para aklama ile mücadele konusunda titiz olması gerektiğini söyledi.

FinCen Direktör Yardımcısı El-Hindi aracı kurumlar yatırım fonları komisyoncular takas şirketleri ve birçoğunun yer aldığı menkul kıymetler ve vadeli işlemler endüstrisinin karmaşıklığına yoğun işlem ve etkileşim ağına dikkat çekerek bu durumun kara para aklamayla mücadele ve mali suçları önlemek için gereken şeffaflığa ulaşmakta güçlük yarattığını savundu.

Bilgi paylaşımı ve “müşterini tanı” süreçleri sektördeki rekabet nedeniyle çoğu durumda uygulanmayabiliyor. Sektördeki kuruluşların sadece yüzde 14ü şirketler arası bilgi paylaşım mekanizmalarına kaydoluyor. El-Hindi’ye göre yeni teknolojiler şeffaflık hedefini daha da zorlaştırabiliyor.

Sosyal medya aktörlerinin de bazı konularda geleneksel finans sektörü aktörleriyle aynı sorumlulukları taşıması gerektiğini vurgulayan FinCen Direktör Yardımcısı El-Hindi; “Kripto parayla ilgili sosyal medya ve mesajlaşma platformları bu varlık sınıfının yasa dışı işlemlerde kullanılma olasılığını göz ardı edemez” ifadelerini kullandı.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku