Altın Haftalık Analizi: Yön ve Seviyeler Nelerdir?

11

Biden-NATO görüşmesine ilişkin belirsizliğin ortasında altın fiyatlarının pozitif kalması bekleniyor. Ayrıca Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşması büyük önem taşıyacak. Değerli metal, Haziran 2021’den bu yana en büyük haftalık düşüşe tanık oldu. Sagar Dua bu etkenleri göz önünde bulundurarak altının haftalık analizini sunuyor.

Altını, Rusya ile Ukrayna krizinin yanı sıra neler etkiliyor?

Altın fiyatları, Ukrayna-Rusya geriliminin son zamanlarda artması ve Çin’den gelen yeni ekonomik korkuların ardından yatırımcıları teşvik ediyor. Ukrayna Başbakan Yardımcısı Iryna Vereshchuk’un, Rusya’nın Mariupol’u teslim etme talebini reddetmesi değerli metale yönelik riskten kaçınma hissini artırdı. Bunların yanı sıra Çin’de artan covid sayıları ve sorunlu emlak firması Evergrande tarafından Hong Kong’da ticaretin askıya alınması da piyasa duyarlılığını zorluyor. Bu olayların ortasında hisse senedi vadeli işlemleri dört günlük bir yükseliş trendinin ardından duraklıyor. Ayrıca ABD Hazine getirileri de son zamanlardaki kayıpları geride bırakırken ABD Dolar Endeksi (DXY) 98.00’in üzerinde mücadele ediyor.

Analist Sagar Dua, riskten kaçış havasının altın fiyatlarının son kayıpları geri almasına yardımcı olabileceğini, ancak DXY’nin toparlanmasının yukarı yönlü hareketlere meydan okuyabileceğini ifade ediyor. Öte yandan XAU/USD, NATO müttefikleri ile ABD Başkanı Joe Biden arasında perşembe günü Brüksel’de yapılacak olan görüşmenin sonucuna ilişkin belirsizliğin ortasında pazartesi günü önemli teklifler buldu. Toplantının gündeminde Rusya-Ukrayna savaşında ateşkesin sağlanması için gerekli adımların atılması yer alıyor. Görüşmenin sonucu Moskova’ya yeni yaptırımlar getirebilir. Aynı gün ABD Başkanı Joe Biden de Avrupa Birliği (AB) zirvesine katılacak.

Altın fiyatında izlenmesi gereken seviyeler

Kriptoarena.com olarak altına yönelik analizlerine sıklıkla başvurduğumuz Sagar Dua’ya göre Biden-NATO toplantısına ilişkin belirsizlik, daha sıkı bir risk alma dürtüsü ile toplantının sonucuna kadar duraklayabilir. Bu arada, ABD doları endeksi (DXY) pazartesi günü Fed Başkanı Jerome Powell’ın çarşamba günü yapacağı konuşma öncesinde yatay işlem görüyor. Powell’ın konuşması, mevcut ekonomik durum ve olası parasal eylem hakkında yeni bilgiler sağlayabilir. Öte yandan altın, son 24 saat içinde fiyatına 11,71 dolar ekleyerek 1.930,41 dolardan işlem görüyor.

Altının grafiklerini inceleyen analist Sagar Dua’ya göre, altın fiyatları 16 Mart tarihindeki en düşük seviyesi olan 1.895,15 dolardan 17 Mart tarihindeki zirvesi olan 1.949,18 dolardan 1.923,05 dolara yerleştirilen yüzde 50 Fibonacci düzeltmesi yakınında işlem görüyor. Analiste göre kıymetli metal, 10 Mart tarihindeki zirve olan 2.009,26 dolarda yerleştirilen trend çizgisinin yakınında bir geri çekilme bulabilir. Göreceli Güç Endeksi (RSI), barikatları defalarca 60,00 civarında algıladıktan sonra 60.00-80.00 yükseliş aralığında değişti. Şimdi, RSI 40,00 seviyesinin altına düştükten sonra aşırı satıma döndü. Dua’ya göre bu da piyasa katılımcıları için bir satın alma fırsatı olarak karşımıza çıkıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Fxstreet.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku