Facebook’un Libra’sında yeniden markalaşma sorunu

0 0

Facebook Libra stablecoin projesini aynı adlı bir finans uygulamasından “Diem” olarak yeniden markalaştırma planı nedeniyle yasal işlem tehditleriyle karşılaştı.

Facebook 1 Aralıkta Librayı yeniden markalaştırma planını duyurdu ve firma yeni ismin yenilenen projenin geçen yıl duyurulduğunda Libranın karşılaştığı yoğun düzenleyici sorunlarından uzaklaşmasına yardımcı olacağını düşündüğünü dile getirdi.

Diem kurucu ortağı ve önde gelen Avrupalı ​​fintech yatırımcısı Chris Adelsbach medyaya verdiği demeçte Facebook ile yasal bir savaşa girme ihtimalinden korktuğunu markasını korumasını söyleyen hukuki tavsiye aldığını söyledi:

“Finansal hizmetlerde başka bir Diem olup olmadığını anlamak için Facebookun bu kadar çaba sarf etmesi gerekmezdi […] Açıkçası onları ezebiliriz biz Facebookuz görüşünü benimsediler.”

Diem CEOsu Geri Cupi yaptığı açıklamada şirketinin Libra Derneğinin kendisini “Diem” olarak yeniden markalama niyetini öğrenince “şaşkınlığa uğradığını” söyledi ve ekledi:

“Küçük bir girişim olarak Libra’nın eylemlerinden kaynaklanan müşteri kafa karışıklığının büyümemizi önemli ölçüde etkileyeceğinden endişe ediyoruz.”

Diem lansmanını Ekim ayında gerçekleştirdi ve o zamandan beri yarım milyon takipçi çekti. Platform kullanıcıların eşyalarını anında çevrimiçi satmalarına olanak tanıyor ve banka kartları sunuyor. Sifted uygulamayı “bir tür dijital rehinci” olarak tanımlıyor.

Ripple Avustralyada Pay ID ödeme ağını işleten NPPAya rağmen Rippleın ödeme standardını tanımlamak için PayID markasını kullanmasından kaynaklanan fikri mülkiyet ihlallerini iddia eden New Payments Platform Australia veya NPPAdan benzer bir davayla karşılaştı.

Ripple “Paystring” için yeni bir ticari marka tescil ettirdiğinde durum çözüldü.

Facebook’un stabilcoin hedefleri de küresel düzenleyicilerle yasal bir hesaplaşmaya hazır görünüyor.

Almanya maliye bakanı Olaf Scholz G7 bakanları ve merkez bankası başkanları arasında 7 Aralıkta düzenlenen bir konferansta projeyi “koyun postuna bürünmüş bir kurt” olarak nitelendirdi.

Scholz Facebook hükümetin düzenleyici kaygılarını ele aldığını göstermeden Almanyanın milletvekillerinin “pazara girişini kabul etmeyeceklerini” vurguladı ve ekledi:

“Para tekelinin devletlerin elinde kalmasını sağlamak için mümkün olan her şeyi yapmalıyız.”

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku