Facebook Bitcoin içeriğini neden tekrar sansürledi?

0 0

Facebook kullanıcılarından gelen raporlar Bitcoin ile ilgili içeriğin yeniden sansürlendiğini gösteriyor.

Spekülasyon sansürün Facebook’un Librası ile rekabetten kaynaklandığı varsayımına dayanıyor.

Twitter aracılığıyla kullanıcılar Facebookun Bitcoin içeriğini kaldırdığını ve birden fazla kullanıcının “The Moon” gibi raporlar hakkında bir uyarı mesajı görüntülediğini bildirdi. Rapora göre sosyal ağ kullanıcılarını olası zararlardan korumaya çalışıyor.

Şikayetlere yanıt olarak kripto topluluğu Instagramda da benzer bir sansürün yaşandığını belirtti. Bununla birlikte yasağın belirli alanlara ve ülkelere özgü olabileceği öngörülüyor. Avrupa ve Asya ülkelerinde kullanıcılar sansür yaşamıyor. Ayrıca Cardano Ethereum XRP ile ilgili etiketleri kullanan içerik sosyal ağda herhangi bir sorun görmüyor.

Bitcoin Facebook’un Librası için bir tehdit mi?

Bitcoin ile ilgili içeriğin sansürü son yıllarda kripto topluluğu için önemli bir konu haline geldi. Facebooka ek olarak YouTube kripto yanlısı kanalları sansürlemekle de suçlanıyor. Bir Ripple davası platformun sektöre zarar vermek için kripto alan kişiliklerinin imajını kullanan dolandırıcılıkları teşvik etmekten fayda sağladığını iddia ediyor.

Yakın tarihli bir kongre duruşmasında Facebook CEOsu Mark Zuckerberg Twitter CEOsu Jack Dorsey ve Google CEOsu Sundar Pichai içerik kontrol politikalarıyla ilgili olarak karşı karşıya geldi. Her iki partiden kongre üyeleri Twitter ve Facebooku sansür uygulamakla suçladı oysa 230. madde medya şirketlerini yayınladıkları içerikten dolayı sorumluluk almaktan koruyor. Mississippi eyaleti senatörü Roger Wicker atıfta bulunulan şirketler ve madde 230 hakkında şunları söyledi:

Bu sorumluluk kalkanı çevrimiçi platformları sonsuz ve potansiyel olarak yıkıcı davalardan korumada çok önemli oldu. Ayrıca bu internet platformlarına kendi standartlarını karşılayan herhangi bir şekilde içeriği kontrol etme bastırma ve hatta sansürleme yeteneği verdi.

Facebookun 2018den beri Bitcoin içeriğini beğenmeyen bir politikası bulunuyor. Eski ürün yönetimi müdürü Rob Leathern reklam promosyon ve ICOlar ve “iyi niyetle çalışmayan” kripto para birimleriyle ilgili içerikle ilgili yeni önlemleri özetlediği bir gönderi yayınladı.

İkili opsiyonlar ilk coin teklifleri ve kripto para birimi gibi yanıltıcı veya aldatıcı tanıtım uygulamalarıyla sıklıkla ilişkilendirilen finansal ürünleri ve hizmetleri tanıtan reklamları yasaklayan yeni bir politika oluşturduk.

Bu arada kripto topluluğu sansürün Facebookun dijital para birimi Libra ile ilgili olduğunu düşünüyor. Doğrudan bir rakip olarak Bitcoinin sosyal ağın 1 milyardan fazla kullanıcısına maruz kalmayı azaltmak için sansürlenmesi ihtimaller dahilinde yer alıyor. Bununla birlikte Libranın önemli ortakları kaybettikten ve Avrupa Birliği gibi birkaç uluslararası kuruluş tarafından durdurulduktan sonra bir test aşamasında kalmaya mahkum görünen bir proje olduğunu söylemek gerekiyor.

Öte yandan orta vadede 230. kısımın değiştirilmesi de mümkün görünüyor. Bu nedenle sosyal ağ şirketlerinin kendilerini olası davalardan ve yasal yükümlülüklerden korumak için yeni önlemler alması bekleniyor. Kullanıcıların bu yasadaki bir değişiklikten yararlanıp yararlanamayacakları ilerleyen süreç içerisinde belli olacak.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku