Ethereum’un (ETH) 3.000 Dolar Olacağını Doğru Tahmin Eden Stratejistten Yeni Fiyat Tahmini!

0 396

Ocak ayında, piyasa değerine göre dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum (ETH), 1.200 dolar’ın biraz üzerinde işlem görürken, bir stratejist, lider altcoin’in 3 bin dolar’a yükseleceğini tahmin etmişti.

Beş aydan kısa bir süre sonra, geçtiğimiz Cuma günü yatırımcının bu tahmini, Ethereum yüzde 400 artış kaydederek 3500 dolar seviyesine ulaştığında gerçekleşti. Doğru tahminiyle bir anda gündeme oturan dijital varlık yatırım şirketi Magnetic’nin kurucu ortağı Megan Kaspar, şimdi de Ethereum’un fiyat hedefini yıl sonuna kadar 8 bin ila 10 bin dolar olarak görüyor.

Yeşil Ethereum 

Kaspar, Cuma günü Yahoo Finance Live’da bu tahminini açıkladı ve bu yılın sonlarında Ethereum ağına gelen yeni güncellemelerden bahsetti. Ağ, işlemleri onaylamak için Bitcoin (BTC) tarafından kullanılan aynı yöntemden çok daha az enerji harcayan bir yönteme geçiş yapmayı planlıyor.

Blockchain’deki işlemleri kaydetmek ve onaylamak için bilgisayarları ve enerjiyi kullanmak amacıyla birbirleriyle rekabet eden madencileri ödüllendiren Bitcoin’deki ”Proof of Work”un aksine , Ethereum, daha işlevsel ve daha az enerji harcayan ”Proof of Stake”i benimsemeyi planlıyor.

Kaspar, “Blok doğrulama için Proof of Stkake’e geçiş, karbon emisyonlarını yüzde 99,9 oranında azaltarak Ethereum’u yeşil bir teknoloji haline getiriyor. Dolayısıyla, tek başına ağdaki bu iki güncelleme, Ethereum’u trilyon dolarlık bir piyasa değerine itebilir ve bu da Ethereum’u yaklaşık 8 bin ila 10 bin dolar seviyesine taşır.

Kaspar’ın fiyat hedefi, mevcut seviyelerden yaklaşık yüzde 300 artış anlamına geldiği için biraz yüksek görünse de, bu yılın başlarında Fundstrat Global Advisors’tan gelen 10.500 dolalık fiyat hedefiyle eşleşiyor. Fundstrat analistleri, fiyat hedeflerini Ethereum ağındaki artan faaliyetleri göz önünde bulundurarak hesapladı, çünkü giderek daha fazla merkeziyetsiz uygulama inşa edilmeye devam ediyor. Kullanıcıların kripto varlıklarından geleneksel bir bankada olduğu gibi getiri elde etmelerine olanak tanıyan merkeziyetsiz finans uygulamaları, ağdaki kullanımın Eylül 2020’de 10 milyar dolardan Nisan ayı itibariyle 65 milyar doların üzerine çıktığını gördü.

Ağ değişiklikleri uygulandıktan sonra Kaspar, daha yeşil bir Ethereum’un Bitcoin’e göre daha fazla kurumsal ilgi çekmeye başlayacağına inanıyor. Çin’deki madenciler, ağdaki tüm madencilik gücünün yarısından fazlasını oluşturuyor ve “Shark Tank” şirketinden Kevin O’Leary gibi yatırımcılar bu nedenle Bitcoin’e yatırım yapmak istemiyorlar. Kaspar, önümüzdeki yıllarda daha fazla yatırımcı yeşil Ethereum fikrini sevdikçe, kurumsal yatırımın Ethereum’u 100 bin dolara çıkarabileceğini söylüyor. Kaspar şunları ekledi:

“Kurumlar, temiz yeşil teknolojilere yatırım yapmaya zorlanıyor. Küresel bir baskı var. Ethereum bunu benimsiyor. Maalesef, Bitcoin’in henüz bunu yapamadı ve bu yüzden bazı kurumlar yatırım yapmak istemiyor”

Bitcoin Tahmini

Yine de Kaspar, lider kripto para biriminin yıl sonuna kadar 200 bin dolar’a ulaşabileceğini tahmin ederek, Bitcoin için hala büyük bir ilgi ve potansiyel olduğunu belirtti. An itibariyle, Bitcoin 57.748 dolar’dan işlem görüyor. Pantera Capital CEO’su Dan Morehead, Bitcoin’i bir emtia gibi izleyen modeline atıfta bulunarak, Ağustos ayına kadar 115 bin dolarlık fiyat hedefi ile Bitcoin için benzer bir güven seviyesini ifade etti. Bitcoin keskin bir düzeltme yaşasa da, yatırımcılar fiyat konusunda hala umutlular.

Bu haftanın başlarında Yahoo Finance’e açıkladığı gibi, “Stok Akış Modeli”, yeni envanterin üretildiği akışa karşı, genellikle emtiaların mevcut tedariklerini ölçer. Bitcoin madenciliği durumunda, madencilik ödülleri şeklindeki bu akış, yaklaşık her dört yılda bir yarı yarıya azaltılır. Morehead, bu oranı geçen yıl Bitcoin’e uygularken, Bitcoin’in fiyatının bu öngörülerle birlikte adım adım ilerlediğini gösterdi. Morehead şunları ekledi:

“İnsanlar ‘Ah bu çılgınlık’ dediğinde aldırmıyorum. Bunun çılgınca olduğunu düşünmüyorum. 10 yıldır bu işin içindeyim, aslında çok öngörülebilir bir şey”

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku