Ethereum Kurucusu Vitalik Buterin: ABD ve Çin Arasındaki Yeni Soğuk Savaşın Galibi Kripto Paralar Olacak

0 1

Amerika Birleşik Devletleri Çin ile yeni bir soğuk savaşın ortasında. Değişen dünya düzeninde zorlu bir çekişme var. Dünya tek kutupluluktan çok kutuplulağa doğru yol alıyor. Bilgi savaşları teknoloji ve ticaret savaşları..!

Peki bu mücadeleyi kim kazanacak Çinli teknoloji şirketleri mi yoksa ABD mi? Ethereum yaratıcısı Vitalik Buterin risk sermayesi şirketi NFXin genel ortağı Morgan Beller ile yaptığı söyleşide bu soruya şu yanıtı verdi: Belki de kripto para birimleri.

Ethereumun kurucusu Amerikanın Çinli teknoloji şirketlerine yönelik saldırganlığına atıfta bulunarak “Genel olarak insanlık için negatif sonuçları olsa bile çoğu çatışmanın kripto paralar için iyi olduğu kesinlikle doğru” dedi.

Trump yönetimi dört yılın büyük bir bölümünü Çinli teknoloji şirketlerinin Çin hükümetinin truva atı olduğunu savunarak geçirdi. Başkan Trump ulusal güvenlik endişeleri nedeniyle popüler dünya genelinde 1 milyardan fazla kişi tarafından kullanılan Wechat uygulamasını yasaklamaya çalıştı ve aynı zamanda video paylaşım sitesi TikToku zorla sattırmaya çalıştı. Başkan Trump görevden ayrılmadan önce Çinden gelen ekran kartlarına tarife düzenlemesi koydu.

  Buterin bunun yanlış bir yaklaşım olduğuna inanıyor. Buterin şunları söyledi: 

“Temel olarak bir Çinli teknoloji şirketinde endişelendiğiniz korkunç şeylerle başa çıkma stratejiniz Çine ambargolar koyup tehtidler savurmaksa o zaman Çinli olmayan herhangi bir teknoloji şirketine veya başka herhangi bir firmaya karşı çok savunmasız olacaksınız.

ABD yasaklar ve tarifeler yoluyla Amerikalıları güvenlik tehditlerinden ve işlerini kaybetmekten koruduğunu iddia etse de Buterin ulusal hükümetlerin merkezileştirilmiş gücünün özgür ticaret teknoloji ve finans girişimlerini baltaladığını söyledi.

Neden Kripto Paralar Kazanacak?

 Buterin “Ve burada kripto paralar devreye giriyor çünkü merkeziyetsiz olması insanları gerçekten korumayı önemsediğinize  ikna etmenin tek yolu” dedi.

Ancak iki süper gücün mücadelesinde kripto para birimleri tam olarak nasıl bir zafer kazanır?

Buterin üç kişinin bir silahlı çatışmaya katıldığı bir mantık problemini açıkladı. A kişisi Bden daha yeteneklidir ve B Cden daha iyidir. Kimin kazanma olasılığı daha yüksektir?

Cevap: C.

“Bunun nedeni A ve Bnin her ikisinin de A ve Bnin birbirlerinin en büyük tehdidi olduğunu bilmeleridir ve bu nedenle temelde birbirlerini öldüreceklerdir ve bu nedenle C’nin kazanan olarak ortaya çıkma olasılığı en yüksektir.”

İşte bu noktada kripto para birimi C olabilir. Her iki taraftan da değil merkeziyetsiz sansüre dirençli ve benimsemenin önündeki en önemli engellerden ikisi birbirine odaklanmış durumda.

“Kripto kesinlikle C olarak iyi konumlandırılmış bir eyalet ile başka bir eyalet veya devletler ile şirketler arasındaki büyük çatışmanın galibi.”

Elbette Buterin karmaşık olduğunu anladığı bir konu hakkında geniş ifadelerle konuşuyor. Öncelikle yeni bir ABD yönetimi var. Ayrıca üçten fazla oyuncu var ve senaryoda bir yerde gizlenen bir D ve bir E var.

Ancak röportajdaki tahminlerinden biri Çin ve ABDnin yakında birbirlerinin vatandaşlarının hareketlerini uydu aracılığıyla izleyebilecekleri. Bu yüzden ükümetlerden ve bireysel teknoloji şirketlerinden bağımsız olarak çalışan merkezi olmayan bir teknoloji kesinlikle kazanan bir alternatif gibi görünüyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku