Ethereum (ETH)’da Olacaklara Hazır Olun: Arz Şoku Kapıda!

989

Kripto para piyasası gözlemcileri, Bitcoin ve Ethereum için bir arz şokunun geldiğini tahmin ediyor. Ethereum için, kripto para piyasasının piyasa değeri ile ikinci en değerli kripto para birimi için tedarik şoku oluşturabilecek bazı önemli faktörleri burada paylaşıyoruz.

Ethereum arz şoku hangi faktörlerden kaynaklanıyor

Popüler Ether savunucusu ve analist Croissant konuya ilişkin Twitter’da şöyle belirtti:

ETH için olağanüstü bir arz şokuna yol açan birkaç şey var. Kimin sattığının bile önemli olmadığı bir noktaya geliyoruz, Ethereum’da blok alanı için çok fazla talep var.

EIP – 1559 güncellemesinde çıkan rakamlar, gözlemciye göre önemli bir faktör. Teklifin Ağustos ayında uygulanmasından sonra, tanıtılan temel ücret [yakılan], 287 bin ETH zaten yanmış olarak blok başına ağ tıkanıklığına göre değişmektedir. Tipik olarak, 287.413 Ether, Proof of Work ağı tarafından tüketilen enerji giderlerini telafi etmek için Ether varlıklarını satma modeline sahip olduklarından, bunun yerine Ethereum madencilerine gitmesi gereken 931 milyon doları temsil ediyor. Bunun sonucu, Croissant’ın da belirttiği gibi, piyasaya katlanarak yansıyacaktır.

Ethereum (ETH)'da Olacaklara Hazır Olun: Arz Şoku Kapıda!
Ethereum (ETH)’da Olacaklara Hazır Olun: Arz Şoku Kapıda!

Arz şokunu etkilemeye hazır olan bir diğer faktör, Ethereum’un EIP-1559 güncellemesinin bir sonucu olarak deflasyonist bir varlık olma eğiliminin yanı sıra ağın gelecek yıl kanıt hissesine geçmesi beklenen geçiştir. Şu anda, ağın mevduat sözleşmesinde zaten 7,6 milyon ETH veya 25 milyar dolarlık kazanç getirisi var. Ayrıca, stake etme ve EIP – 1559 gücellemesi, Asya’dan çıkan toplam arz miktarını 7,9 milyon ETH’ye getiriyor. Mevcut Ethereum Mainnet’in, beacon chain Proof-of-Stake sistemi ile “birleştiğini” görecek olan Merge, işlem ücretleri madencilerden ziyade doğrulayıcılara gideceğinden, staking getirisini artıracak şekilde konumlandırıldı. Analist sonuç olarak şöyle bir açıklamada bulunuyor:

Demek istediğim, EIP-1559, stake etme ve birleşmenin Ethereum (ETH)’de daha önce hiç görülmemiş bir arz şokuna katkıda bulunacağına inanıyorum. Ayrıca aşağıdaki gibi faktörlere sahibiz:

ETH’nin %27’si akıllı sözleşmelerde kilitlendi, DeFi’de 85 milyar dolarlık TVL, NFT hype, bu yıl 60 milyar dolardan fazla büyüyen Stablecoin’ler.

Bitcoin için risk büyük mü?

Benzer şekilde, kripto stratejisti ve yatırımcısı Michaël van de Poppe, Ethereum ile benze bir şekilde, Bitcoin için gelen bir arz şokundan bahsediyor. Önemli miktarda Bitcoin satın alan kurumsal oyuncular ve uzun vadeli sahipler ile borsalarda oturan Bitcoin sayısındaki azalmanın sonunda arz şoku doğuracağını tahmin ediyor. Michaël van de Poppe, konu hakkındaki görüşlerini şöyle özetledi:

Bitcoin döviz rezervleri çok düşük seviyelere geliyor. Bu, giderek daha fazla sahibimiz olduğuna dair bir işaret. Kaçınılmaz olan hala gerçekleşmek üzere, yukarı doğru ağır arz şoku ve bu durumda daha yüksek sayılara doğru büyük bir koşu elde edeceğiz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Zycrypto.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku