Ethereum (ETH) Hash Rate Düşüyor: Fiyat Nasıl Etkilenecek?

59

Çin’deki kripto para madencileri üzerindeki kısıtlama, sadece Bitcoin (BTC) ağını değil, aynı zamanda Ethereum (ETH)’u da etkiliyor. Etherscan verilerine göre 20 Mayıs 2021’de 643.805.8731 GH/s ile zirveye ulaşan Ethereum madenciliği hash oranı hızla düşüyor. Şu anda, hash oranı iki gün içinde 21.397.4621 gibi devasa bir düşüşten sonra 493.929.6709 GH/s’de sabitlendi.

Ethereum hash oranı istikrarlı bir şekilde yükseliyordu

Mevcut işlevsel Ethereum Blockchain’i, aynı zamanda bir İş Kanıtı (PoW) konsensüs mekanizmasına dayalı olarak çalışır. Bitcoin gibi, Ethereum ağındaki madencilerin, bir blok içindeki işlemleri kaydetmek için bir dizi hesaplama işlemini tamamlayarak işlemleri doğrulamaları gerekir. Bu eylemler için Bitmain’in Antminer’ları gibi madencilik makineleri kullanılıyor ve madencilerin Çin’den çıkışı, madencilik ekosistemini ve hash oranını bozdu.

Yukarıdaki grafikte, Ethereum’un madencilik hash oranı Aralık 2019’dan bu yana istikrarlı bir şekilde yükseliyor. Takip eden aylarda ara sıra kesintiler gözlemlenebilirken, 2020’nin üçüncü çeyreğine doğru daha keskin bir yükseliş başladı. Bu, hem perakende hem de kurumsal yatırımcılardan büyük bir ilgi sonucu meydana geldi.

ETH fiyatı üzerindeki etkisi

Ethereum Blockchain’deki azalan hash oranının ardından fiyatta bir düşüş görülebilir. TradingView’deki günlük ETH/USD grafiğinde, dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi 12 Mayıs’tan itibaren aşağı yönlü hareket başlattı. Bu fiyatın tersine çevrilmesi, tüm zamanların en yüksek (ATH) fiyatı olan 4.300 dolarlık bir fiyatın elde edilmesinden önce geldi ve hash oranının zirveye ulaştığı döneme denk geldi.

Değerlemedeki düşüşle birlikte fiyat ve hash oranı arasında pozitif bir korelasyon görebiliriz ve Çin madencilik ekosistemini bozmuş olsa da madenciler başka yerlerde alternatifler aradıkça normale dönüş, fiyatları büyüme yolunda geri getirebilir. Şu anda MACD göstergesi sinyal çizgisinin altında, bu da düşüş trendinin kısa vadede bitmekten çok uzak olduğunu gösteriyor. Büyük ölçekte madencilikte temel bir değişim veya yeniden başlama, orta ve uzun vadede fiyattaki düşüşün izini sürmek için teknik göstergelerin ateşlenmesine katkıda bulunabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Coingape.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku