Eski Wirecard CEO su Markus Braun tutuklandı

0 0

Sorunlu ödeme işlemcisi Wirecardın eski CEOsu Markus Braun Almanyada tutuklandı.

Çeşitli medya kuruluşları Braunun Münih savcıları tarafından Wirecardın bilançosunu şişirme şüphesiyle gözaltına alındığını söyledi. Wirecard dün varlıklarının yaklaşık dörtte biri olan 1.9 milyar € (2.1 milyar dolar) nakit bakiyelerinin eksik olduğunu kabul etti.

Geçen hafta Wirecardın denetçisi EY  şirketin güven hesaplarında nakit tutarı için kanıt bulamadığını söyledi. O sırada Wirecard denetçiyi aldatmak için üçüncü bir taraftan “sahte” dengeler sağlanmış olabileceğini belirtti.

Konuyu açıklayan Wirecard dün bu güven hesaplarının şirketin yararına kurulduğunu ve bunları finansal tablolarında bir varlık olarak rapor edildiğini düşündüğünü söyledi. Wirecard ayrıca konuyu incelemeye devam ettiğini ve yatırım bankası Houlihan Lokey ile finansman stratejisini değerlendirdiğini ifade etti.

Wirecardı 2002den beri yöneten Braun Cuma günü istifa etti. Münih hakimi bugün Braunun gözaltında olup olmayacağına karar verecek. Wirecardın hisseleri geçen haftadan bu yana büyük bir darbe aldı ve şu anda yaklaşık 17 € (~ 19 $) seviyesinde işlem yapmak için yaklaşık % 88 oranında düştü.

Şirketin iştiraki Wirecard Card Solutions Crypto.comun MCO Visa Kartını ve TenXin Visa Banka Kartını çıkardı. Crypto.com un CEOsu Kris Marszalek geçen hafta haberlerin onları etkilemediğini söyleyerek konuşmasına son verdi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku