Eski Kurucu Ortağa Milyon Dolarlık Vergi Kaçırma Suçlaması

0 0

Şu anda feshedilmiş olan kripto para birimi sistemi Oyster Protocolün kurucusu Amir Burno Elmaani tutuklandı ve Adalet Bakanlığının “milyon dolarlık vergi kaçırma planı” olarak tanımladığı suçla suçlandı.

DoJ 9 Aralıkta “Bruno Block” olarak da bilinen Elmaaniyi vergi kaçırmakla suçlayan bir iddianameyi ortaya çıkardığını duyurdu. Belgede ayrıca SEC tarafından Elmaani aleyhine açılan ayrı sivil suçlamalar da belirtiliyor…

İddianamede 28 yaşındaki Oyster Pearl tokenları satarak “milyonlarca dolar” kazandığını ancak söz konusu kazançları IRSye bildirmediğini ve geliriyle ilgili kağıt izini gizlemek için paravan şirketleri kullandığını iddia ediyor:

“Elmaani yeni bir kripto para biriminin satışından milyonlarca dolar kazandı ancak bu geliri IRSye bildirmekten kaçtı; sahte bir vergi beyannamesi doldurmak işini yürütmek ve takma adlar ve paravan şirketler aracılığıyla varlıklara sahip olmak adaylar aracılığıyla gelir elde etmek”

Elmaaninin 2017 vergi beyannamesi o yıl sadece 15 bin dolar kazandığını iddia ederken 2018 getirisi sıfır gelir talep etti. FBI Müdür Yardımcısı William Sweeney Elmaani’nin “2018de bildirilen asgari gelirine rağmen yat satın almak için 10 milyon dolardan fazla harcamayı başardığını” belirtti.

Elmaaninin yatında bir kasada altın külçeleri bulundurduğuna ve kişisel harcamalarını ödemek için büyük miktarda nakit kullandığına inanılıyor. DoJ ayrıca iki ev satın almak için 700 bin dolardan fazla para harcadığına inanıyor.

Sweeney “Bugünkü tutuklamadan sonra yakın zamanda hiçbir yere gitmeyecek” diye ekledi.

 

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku