Eski Bitcoin borsası sahibi çete üyesi çıktı

0 0

Şu anda etkin olmayan Rumen kripto para borsası CoinFluxun sahibi sahte eBay reklamları ve bir araba yıkama da dahil olmak üzere 1.8 milyon dolarlık dolandırıcılığı aklamaktan suçlu bulundu.

Borsa sahibi Vlad-Calin Nistor ve oto yıkama da dahil olmak üzere 14 diğer sanık 2013 yılından bu yana otomobil ve eBay ve Craiglists gibi sitelerde sahte reklamlar yayınlıyor. Genellikle çalıntı kimlikler kullanan grup ABD askeri personeli gibi davrandı görevlerini başlamadan eşyalarını elden çıkarmak zorunda kaldılar. Hatta kurbanların reklam konusundaki endişelerini gidermek için sahte bir çağrı merkezi bile oluşturdular.

CoinDeskteki habere göre kurbanlar ödedikten sonra grup parayı ABDden Romanyaya aktarıyordu. Bu yasadışı paralar genellikle Bitcoine dönüştürüldü Nistora ve onun kripto para birimi platformu CoinFluxe transfer edildi. Paralar da burada yerel para biriminde değiştirildi.

Perşembe günü ABD Adalet Bakanlığından yapılan açıklamaya göre yüzüğün elebaşı Bükreşteki bir oto yıkama tesisinin sahibi Bogdan-Stefan Popescuydu. Popescu Nistor ve Coinfluxa yasadışı paralarını genellikle çalışanları ve aile üyeleri adı altında oluşturulan belirli banka hesaplarına göndermelerini söyledi.

ABD Gizli Servisinden Michael D’Ambrosio “Bu suç örgütü kolluk kuvvetlerinin dijital para birimleri ve sınır ötesi organizasyon stratejileri kullanarak onlara ulaşamadığına inanıyordu” açıklamasını yaptı.

2018de tutuklandı ve ABDye döndü

Aralık 2018de Nistor kara para aklama dolandırıcılık ve organize suçla ilgili suçlamalardan sonra tutuklandı. Ertesi ay diğer sanıklar ile birlikte ABDye döndü.

Romenler için yerel bir fiat sağlayan CoinFlux borsası 24 saat boyunca aktif bir pazar yeri olarak sunuldu. Borsa Nistorun tutuklanmasından bir hafta önce üçüncü yıldönümünü sıfır işlem ücreti ile kutlamaya hazırlanıyor. Nistorun tutuklanmasından 5 gün sonra platform dijital para ticaretini resmi Twitter hesaplarında bir açıklama ile geçici olarak durdurmaları gerektiğini bildirdi. İkinci bir açıklama yaptıktan sonra Coinflux pazarlama müdürü beklenmedik bir soruşturma nedeniyle banka hesaplarının dondurulduğunu “Önümüzdeki günlerde kontrolü tekrar kazanacağımızı umuyoruz” dedi.

ABD yasalarına göre haraç suçundan suçlu bulunanlar 25 bin dolara ve 20 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku