En yüksek kara para aklama riski taşıyan sektör

0 1

Meksikanın Finansal İstihbarat Birimi (FIU) tarafından yayınlanan resmi bir rapora göre Santander BBVA Citibanamex Banorte HSBC Scotiabank ve Inbursadan oluşan G7 bankacılık sektörü düzenlenmiş olmalarına karşın kara para aklama operasyonlarına yatkın olduğu için risk altında bulunuyor.

Kara para aklamada en çok risk altında bulunan G7

Borsa faaliyetlerine bağlı bankalar da kara para aklama konusunda yüksek bir sıralamaya sahiptir. İkinci Ulusal Risk değerlendirmesinin (ENR) sonuçlarına göre raporda kara para aklama ve terörizmin finansmanı konu alındı. Finans sektöründe yasadışı kara para aklama riski en fazla olan dört sektör olduğunu ayrıntılı olarak açıkladı.

El Economista tarafından paylaşılan bilgiye göre G7 bankacılık sektörü aracı kurumlar borsalar ve ticari operasyonlara sahip çoklu bankacılık kurumları olmak üzere dört sektör arasında en yüksek hileli faaliyet riski olan sektör G7 bankacılık sektörü olarak kaydedildi.

Meksika FIU tarafından hazırlanan raporda kara para aklama ve terör finansmanı için risk seviyeleri dolandırıcılığın büyüklüğüne bağlı olarak düşük orta orta-yüksek ve yüksek risk şeklinde dört kategoriye ayrıldı. En düzenlenmiş finans sektörü olan “G7 bankacılık grubu” kara para aklama için en yüksek risk arasında yer aldı.

Kripto dolandırıcılıklarını takip etmek daha kolay

Kara para aklama riski yönünden geleneksel bankacılık sektörü kripto ve fintech sektörlerini geçti. Rapor kripto para birimleri ve fintech sektörü ile ilgili bilgiye yer verilmedi. 

Sertifikalı Finansal Suç Uzmanları Birliği tarafından Ağustos ayında düzenlenen bir panelde Paxful Sorumlusu Lana Schwartzmann geleneksel fiat sektöründe yaşanan bir dolandırıcılık soruşturmasının kripto para sektöründe gerçekleşen bir aldatmacaya kıyasla daha zor çözülürken dijital varlık endüstrisinde çok daha kolay sonuçlanacağını belirtti.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku