En yüksek kara para aklama riski taşıyan sektör

Abone Ol
En yüksek kara para aklama riski taşıyan sektör
Gökçe Hürata
 • 28 Ağustos 2020
 • Yazar:

  Meksika'nın Finansal İstihbarat Birimi (FIU) tarafından yayınlanan resmi bir rapora göre, Santander, BBVA, Citibanamex, Banorte, HSBC, Scotiabank ve Inbursa'dan oluşan G7 bankacılık sektörü, düzenlenmiş olmalarına karşın, kara para aklama operasyonlarına yatkın olduğu için risk altında bulunuyor.

  Kara para aklamada en çok risk altında bulunan G7

  Borsa faaliyetlerine bağlı bankalar da kara para aklama konusunda yüksek bir sıralamaya sahiptir. İkinci Ulusal Risk değerlendirmesinin (ENR) sonuçlarına göre raporda, kara para aklama ve terörizmin finansmanı konu alındı. Finans sektöründe yasadışı kara para aklama riski en fazla olan dört sektör olduğunu ayrıntılı olarak açıkladı.

  El Economista tarafından paylaşılan bilgiye göre, G7 bankacılık sektörü, aracı kurumlar, borsalar ve ticari operasyonlara sahip çoklu bankacılık kurumları olmak üzere dört sektör arasında, en yüksek hileli faaliyet riski olan sektör, G7 bankacılık sektörü olarak kaydedildi.

  Meksika FIU tarafından hazırlanan raporda, kara para aklama ve terör finansmanı için risk seviyeleri, dolandırıcılığın büyüklüğüne bağlı olarak düşük, orta, orta-yüksek ve yüksek risk şeklinde dört kategoriye ayrıldı. En düzenlenmiş finans sektörü olan "G7 bankacılık grubu", kara para aklama için en yüksek risk arasında yer aldı.

  Kripto dolandırıcılıklarını takip etmek daha kolay

  Kara para aklama riski yönünden, geleneksel bankacılık sektörü, kripto ve fintech sektörlerini geçti. Rapor, kripto para birimleri ve fintech sektörü ile ilgili bilgiye yer verilmedi. 

  Sertifikalı Finansal Suç Uzmanları Birliği tarafından, Ağustos ayında düzenlenen bir panelde, Paxful Sorumlusu Lana Schwartzmann, geleneksel fiat sektöründe yaşanan bir dolandırıcılık soruşturmasının, kripto para sektöründe gerçekleşen bir aldatmacaya kıyasla daha zor çözülürken, dijital varlık endüstrisinde çok daha kolay sonuçlanacağını belirtti.

  Kripto para piyasasıyla ilgili en güncel haberlerden ve analizlerden anında bilgi sahibi olmak için bizi Twitter - Facebook hesaplarımızdan ve Telegram grubumuzdan takip edebilirsiniz…

  Kriptodolandırıcılık ile ilgili her şey

  En yüksek kara para aklama riski taşıyan sektör

  En yüksek kara para aklama riski taşıyan sektör

  Meksika'nın Finansal İstihbarat Birimi (FIU) tarafından yayınlanan resmi bir rapora göre, Santander, BBVA, Citibanamex, Banorte, HSBC, Scotiabank ve Inbursa'dan oluşan G7 bankacılık sektörü,...

  • 28 Ağustos 2020
  UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Sayfada yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyelerin kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek durumlardan KriptoArena.com sitesi sorumlu değildir.