En iyi kripto para yatırımı hangisi? Litecoin mi, Bitcoin mi?

0 38

Cryptocurrency yatırımcılarının Bitcoin ve Litecoin dahil olmak üzere seçim yapabilecekleri çok sayıda coini vardır. Peki yeni gelenler için en iyisi hangisi?

Bitcoinin Avantajları:

Popülerlik: Bitcoin açık ara en iyi bilinen kripto para birimi; 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından oluşturuldu ve ondan sonra gelen hemen hemen her coini etkiledi. Bitcoini tartışan yaklaşık 410 milyon web sayfası var.

Piyasa değeri: Bitcoin şu anda 225 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip. (Bu dolaşımdaki her Bitcoinin birleşik değeridir.)

Pazar hakimiyeti: Bitcoinin muazzam fiyat dalgalanmalarına rağmen piyasadaki 1 numaralı yerini asla kaybetmedi. Kripto pazarının tüm değerinin hemen hemen yüzde 60ını oluşturuyor.

İşlem hacmi: Şu anda Bitcoin günde yaklaşık 25 milyar dolarlık işlem yapıyor. Tether dışındaki diğer kripto para birimlerinden daha fazla değer sağlıyor.

Ticari kabul: Bitcoin evrensel olarak kabul edilmese de en yaygın kabul gören kripto para birimidir. Yaklaşık 3300 ticari mekan Bitcoini kabul ediyor.

Geliştirme: Bitcoin Blockstream MIT ve Square Crypto gibi çeşitli kuruluşlardaki geliştiriciler tarafından desteklenmektedir. Kar amacı gütmeyen birçok geliştirici de Bitcoine katkıda bulunuyor;

Dezavantajları:

Ücretler: Ortalama Bitcoin işlemi kripto para birimleri arasında nispeten maliyetli olan yaklaşık 050 dolar veya daha fazlaya mal oluyor.

İşlem süreleri: Her on dakikada bir Bitcoin işlemi bloğu onaylanır bu da işlemlerin hemen sonuçlandırılmadığı anlamına gelir.

Verimlilik: Bitcoin genellikle işlemleri verimli bir şekilde işlemediği için eleştirilir. Bitcoin kullanıcılarının işlemlerini Lightning Network gibi diğer “ikinci katman” ağlarına aktarmaları mümkündür ancak bu özellikle uygun değil.

Gizlilik: Bitcoin işlemleri yarı anonimdir

İşlem sayısı: Bitcoin günde yaklaşık 300.000 işlem gerçekleştirir. Bu Bitcoinin popüler olduğu anlamına gelse de Bitcoinin büyük bir işlem birikimine sahip olduğu anlamına da gelir.

Litecoinin Avantajları:

İşlem süreleri: Bir blok Litecoin işleminin onaylanması 25 dakika sürer bu da kullanıcıların Litecoin işlemlerinin oldukça hızlı bir şekilde tamamlandığını görebileceği anlamına gelir.

İşlem sayısı: Bitcoine kıyasla Litecoin için çok az talep var. Günde sadece 50.000 işlem gerçekleştirir.

Ücretler: Ortalama Litecoin işleminin maliyeti sadece 001 dolardır.

Gizlilik: Litecoin tıpkı Bitcoin gibi yarı anonim işlemler sunar. Bununla birlikte proje bu sonbaharda hayata geçirilmesi planlanan Mimblewimble adlı bir özellik aracılığıyla tamamen özel işlemler de uyguluyor.

Dezavantajları:

Popülerlik: Litecoin Bitcoinden biraz daha az bilinir. Bitcoinden üç yıl sonra 2011de tanıtıldı. Litecoin hakkında sadece 65 milyon web sayfası var.

Piyasa değeri: Litecoin 42 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip ve bu da onu piyasadaki en büyük 9. coin’i haline getiriyor.

Pazar hakimiyeti: Litecoinin piyasa değeri kripto para piyasasının yaklaşık % 1ini oluşturur bu da Bitcoinden çok daha az önemli olduğu anlamına gelir.

İşlem hacmi: Litecoin şu anda günde 300-500 milyon dolar değerinde işlem yapıyor.

Verimlilik: Litecoinin performansının çoğu yüksek talep altında olmamasından kaynaklanmaktadır; ağır kullanımda nasıl performans göstereceği net değil.

Ticari kabul: Litecoin Bitcoinden daha az yaygın olarak kabul edilmektedir; yaklaşık 1400 ticari mekan coin’i kabul ediyor.

Geliştirme: Litecoin Litecoin Vakfı ve katkıda bulunanlar tarafından geliştirilmiştir. Geliştirme ekibi oldukça küçük ve geliştirme mütevazı bir hızda gerçekleşiyor.

Coinlerinizi bir borsada takas ediyorsanız her bir coinin özelliklerinden dolaylı bir şekilde yararlanabilirsiniz. Bitcoin ve Litecoinin benzersiz vaatleri piyasa eğilimlerini etkileyebilir ve alıcıları çekebilir ve her iki kripto para birimi herhangi bir anda daha iyi bir yatırım olabilir.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku