En etkin 100 kişi arasına giren ekonomi tarihçisinden Biden e Bitcoin çağrısı

0 0

Çin merkez bankası dijital para birimi (CBDC) yarışına liderlik ederken ve Amerika Birleşik Devletleri arka koltukta otururken etkili bir ekonomi tarihçisi olan Niall Ferguson Başkan seçilen Joe Bidenin hızlı bir hamle yaparak ve BTCyi ABD finansal sistemine entegre ederek bu konuda yarışta öne geçmesi için çağrıda bulundu.

Ünlü yazar ve ekonomist Bloomberg tarafından bugün yayınlanan bir yazıda şunları belirtti.  “Joe Biden yönetimi Çin tarzı bir dijital dolar yaratmaya çalışmak yerine Bitcoini ABD finansal sistemine entegre etmenin faydalarını kabul etmelidir. Sonuçta Bitcoin başlangıçta daha az merkezileştirilmiş ve bireysel mahremiyete göre daha saygılı olacak şekilde tasarlanmıştır.

Ferguson 2004 yılında Time dergisinin dünyadaki en etkili 100 kişisinden biri seçildi ve bir sürü kitap yazdı. Bugüne kadarki en popüler eseri 2008 yılında yayınlanan ve para kredi ve bankacılık tarihini inceleyen “Paranın Yükselişi: Dünyanın Finansal Tarihi” dir.

Tartışmada tarihçi küresel ekonomilerin nakitsiz toplumlara doğru ilerlediklerini vurgulayarak “yasalara uyan bireylerin finansal verileri Çinin büyük bir ödeme platformu olan Alipayden daha iyi korunduğunu” söyledi.

Ferguson BTCnin temel özelliğine – kıtlığa – işaret ettiği “kusurlar” olarak nitelendirdiği her şeyi gölgede bıraktı; bunlardan en azı nispeten yavaş işlem süreleri Coinbase gibi merkezi borsalardaki maliyetli işlemler ve yüksek enerji tüketimi.

“Kıtlığın avantajları itibari para arzının patladığı bir zamanda açıktır” dedi.

Davosta sesimiz duyulacak

Fergusona göre COVID-19 salgınının “daha dijital bir dünyaya doğru ilerlememizi hızlandırdığı” için evrimi hızlandırılmış olan “Parasal devrimi çok yönlü yaşıyoruz ki çok azımız onun tüm boyutunu kavrayabiliyoruz” ve “Mali gözetime ve mali dolandırıcılığa maruz kalmamızı önemli ölçüde artırdı.”

Bu arada DTAP Capitalin kurucusu Dan Tapiero bir tweette Fergusonun Bidena yaptığı tavsiyenin önemine değinerek şöyle dedi:

“Bu Fergusondan beklemediğim çok cesur bir çağrı. O Harvard ve Stanfordda çok saygı duyulan bir ekonomi dehası. Davosta sesimiz duyulacak”

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku