Elon Musk, Twitter’dan hisse aldı

47

Tesla CEO’su Elon Musk, Pazartesi günü ortaya çıkan bir dosyada yer aldığı üzere, Twitter’ın yüzde 9,2 oranında hissesini satın aldı. Bu hamle onu sosyal medya platformunun en büyük hissedarlarından biri yapıyor.

Elon Musk, artık Twitter’ın en büyük hissedarı olarak sosyal medya patronu mu oluyor?

Anlaşma, Musk’ın şirketten yaklaşık 73 milyon adet hisse satın aldığını gösteren Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) dosyasının Twitter üzerinden ortaya çıkması sonucunda görüldü. Twitter’ın Cuma günü kaydedilen son hisse fiyatına göre Musk’ın hissesi kabaca 2,9 milyar dolar değerinde. CNN verilerine göre Musk’ın satın alınma işlemi onu Twitter’ın en büyük hissedarı yapıyor. Şu anda firmanın en büyük hissedarı konumunda olan Vanguard Group, tüm hisselerin yüzde 8,4’üne sahip. Satın alma işlemi, Musk’ın takipçilerine Twitter’ın ifade özgürlüğü ilkesine sıkı sıkıya bağlı olup olmadığına inanıp inanmadıklarını sorduğu yakın tarihli bir Twitter anketinin ardından geldi. Elon Musk, 25 Mart’ta Twitter hesabında yaptığı bir anket ile Twitter’ın ifade özgürlüğüne yaklaşımını kamuoyu önünde şu şekilde sorgulamıştı:

İfade özgürlüğü, işleyen bir demokrasi için esastır. Twitter’ın bu ilkeye sıkı sıkıya bağlı olduğuna inanıyor musunuz?

İki milyon katılımcının yüzde 70’i hayır cevabını verdi. Anketin ardından Musk, ayrıca, özgür konuşmaya her şeyden daha fazla değer verecek kendi sosyal medya platformunu oluşturmaya “ciddi bir biçimde ” önem verdiğini söyledi. Ancak Bloomberg’e göre Musk’ın Twitter’daki yüzde 9,2’lik hissesi pasif bir pay. Hal böyle olunca, Tesla CEO’sunun sosyal ağın yönetimine ne kadar katılmayı planladığı henüz belli değil.

Musk ve Twitter’ın karmaşık bir ilişkisi var

Platformun sık bir kullanıcısı olan Musk, Twitter’daki faaliyetleri nedeniyle birkaç kez tepki topladı. Ama aynı zamanda, 80 milyon takipçiyle göz kamaştırdı ve şu anda en çok takip edilen sekizinci hesap.

Tesla CEO’su, özellikle Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile ilgili tweet’leri üzerine sık sık sıcak suya girdi. Kısa süre önce, bazı tweet’lerinin önceden onaylanmasını, ifade özgürlüğü hakkına yönelik bir saldırı olarak nitelendirdi. Musk ayrıca kripto para piyasası hakkında sık sık tweet atıyor ve yorumları genellikle uzayda keskin bir hareket başlatıyor. Kripto para piyasası ile ilgili daha fazla güncel haber için lütfen Kriptoarena.com adresini ziyaret ediniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku