Elon Musk Temalı Altcoin Sıfıra Çakıldı: Rug Pull

140

Bir meme altcoin projesi olan Baby Musk Coin, rug pull iddialarının ardından bugün  yaklaşık yüzde 100 oranında değer kaybetti.

Altcoin Baby Musk’ın CEO’su, ”bu sadece başlangıç” demişti.

Adını Elon Musk’tan alan Baby Musk Coin, fiyatı bir anda yaklaşık 100 düştü. Raporlar, projenin geliştiricisinin token’lerini elden çıkarttığını ve bu nedenle fiyatın büyük miktarda düşmesine neden olduğu ortaya çıktı.  Proje, Şubat 2022’nin başlarında gerçekleşen ICO’su sırasında yaklaşık 2 milyon doları aşmıştı. Altcoin projesinin arkasındaki geliştiriciler, meme endüstrisinde devrim yapmak istediklerini söyleyerek projenin meşru görünmesi için bir oldukça çaba harcamışlardı. Artık çevrimdışı olan Baby Musk Coin’in web sitesinde, proje için gelecek planlarını açıklayan bir yol haritası vardı. Altcoin Baby Musk Coin açıklandığında hızla bir fiyat artışı gördü ve projenin CEO’su Grant Liu bu yükselişin “sadece bir başlangıç” olduğunu söylemişti. Projenin, endeks fonu ve “Baby Musk Swap” gibi özellikleri de tanıtılmıştı.

Bu, son zamanlarda kripto para piyasasını rahatsız eden dolandırıcılık hikayelerinden yalnızca biri. Popüler TV şovu Squid Game’den ilham alarak çıkartılan meme altcoin Squid ‘den sahte Banksy NFT’lerine kadar, dolandırıcılar, gafil avlanan kurbanları avlamak için bu popüler sektörü kullanmaya devam ediyor. Altcoin projeleri bu tarz güvensizlik ortamı oluşturacak sorunlarla mücadele ederken, 2022 yılında da kripto dolandırıcılığı, sektörün en büyük problemlerinden birisi olmaya devam edecek gibi görünüyor.

NFT dolandırıcılığı da giderek artıyor

Yalnızca altcoin projeleri değil, son dönemlerdeki NFT dolandırıcılığı da, kötü niyetli kişilerin, artan ilgiden faydalandığı sektörlerin başında geliyor. Sahte sanat eserlerinin yanı sıra, NFT pazarları da 2.2 milyon dolarlık Bored Ape NFT’lerinin çalınmasıyla ilgili sorunlarla karşı karşıya. Hatta yaşanan bu sahtekarlık, en büyük NFT borsalarından OpenSea’de işlemlerinin dondurulmasına neden olmuştu.

Altcoin ve NFT projelerindeki dolandırıcılıkların yanı sıra, kripto para sektörü ile ilgili belki de daha endişe verici olan durumlardan birisi ise, BM’nin, Kuzey Kore’nin füze programını çalıntı kripto paralar ile finanse ettiğini bildirmesidir. Ülke, en az 400 milyon dolar çaldığını söyleyen Chainalaysis ile kripto borsalarını hedef almakla suçlandı. Eğitim ve farkındalık, dolandırıcılıkla mücadelenin en etkili yoludur. Bu yıl gelen düzenlemeyle, daha iyi yatırımcı koruma yasaları da kayıpların önlenmesine yardımcı olabilir. Daha fazla kripto para haberi için KriptoArena.com web adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak beincrypto.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku