El Salvador’da Kaos: Bitcoin ATM’si Ateşe Verildi!

111

El Salvador Bitcoin (BTC) yasası ile gündemde kalmaya devam ederken, ülkede sular durulmuyor. El Salvador’un yerel gazetesi La Prensa Gráfica (LPG), Twitter hesabında, Bitcoin ATM’sinin ateşe verildiği protestoları gösteren çarpıcı bir video paylaştı.

Bitcoin yasasına tepkiler büyüyor

Yüksek enflasyon ve ekonomik kriz ile mücadele eden Elsalvador’da, dün protestocular yine sokaklara döküldü. Ellerinde “Diktatörlüğe Hayır” ve “Bitcoin Dolandırıcılığı” yazılı pankartların açıldığı yürüyüşe büyük katılım olduğu gözlemlendi. Bitcoin’in yasal para birimi olarak kabul edilmesinin ardından, ayın başlarında kurulan Bitcoin ATM’leri göstericiler tarafından ateşe verildi.

Bu ayın başlarında, El Salvador merkezli Central American üniversitesi (UCA) tarafından yapılan bir anket, Salvadorluların çoğunun ülkede Bitcoin (BTC)’in yasal para birimi olarak kabulüne karşı olduğunu ortaya çıkardı. Ankete katılan 1.281 kişiden yaklaşık yüzde 70’i, Bitcoin’in yasal para birimi olarak kullanılmasına şiddetle karşı çıkıyor. Karardan memnun olanların oranı ise yüzde 32,1 olarak belirlendi.

Chivo yarım milyon kullanıcıya ulaştı

El Salvador’un Bitcoin cüzdanı Chivo, yerel medyadan gelen haberlere göre şimdiden yarım milyon kullanıcıya ulaştı. Ülke, cüzdanı 7 Eylül’de tanıttı. Kullanıcılar, cüzdanı ilk kez indirdiklerinde 30 dolar değerinde BTC kazanıyorlar. Ülke, 7 Eylül itibariyle, 400 BTC satın aldı. El Salvador’un Bitcoin serüveni, protestolar nedeniyle biraz sorunlu bir başlangıç yaptı. Hem muhalefet güçlerinden hem de uluslararası kuruluşlardan eleştiriler sürüyor.

El Salvador, Bitcoin kullanmaya teşvik etmek için bir dizi karar aldı. Örneğin yabancılar, vergilerden muaf tutulacak. Buna ek olarak, kripto para şirketleri ülkeye taşınmaya karar verirlerse, kalıcı oturma izni almaya hak kazanacaklar. Çok sayıda ülkenin El Salvador‘un BTC hamlesini takip etmesi pek olası görünmüyor. Çoğu hükümet, kendi merkez bankası dijital para birimini (CBDC) piyasaya sürmeye kararlı. Kripto paraları bir varlık sınıfı olarak kabul eden ülkeler hala karşıtlıklarını sürdürüyor ve düzenleyici bir çerçeve oluşturmak için çalışıyorlar. Şu anda BTC’nin yasal para birimi olarak kabul edilmesinde ön plana çıkan ülkeler arasında ise Ukrayna başı çekiyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Coingape.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku