Başkan Bukele Duyurdu: El Salvador Yine Bitcoin (BTC) Aldı!

227

Bitcoin (BTC), günlük en yüksek seviyesi olan 48.234 dolar’dan yüzde 5 değer kaybederek 45.394 dolar’a geriledi. El Salvador ise, lider kripto para biriminde meydana gelen düşüşü yine fırsata çevirdi.

El Salvador 150 Bitcoin daha aldı

Başkan Nayib Bukele, twitter’dan yaptığı açıklamada 6.8 milyon dolar değerinde 150 BTC daha aldıklarını söyledi. El Salvador, Eylülde Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul ettikten sonra toplam 700 BTC aldı. Başkan ayrıca yaşanan bu düşüşlerde panik yapmak yerine insanların daha fazla BTC satın alması gerektiğini tavsiye etti.

El Salvador, bu yıl Haziran ayında Bitcoin yasasını geçti ve 12 Eylül’de yasal bir para birimi haline getirdi, ancak BTC’nin benimsenmesi ülkede birtakım sorunlara neden oldı. Birincisi, Dünya Bankası ve IMF gibi önde gelen kurumlar, BTC yasası nedeniyle küçük Orta Amerika ülkesini yaşanacak ekonomik kriz konusunda uyardı. Kurumlar ayrıca ülkeye BTC’nin yasal para birimi olarak teknik entegrasyonunda yardım etmeyi reddetti. Daha sonra Fitch ve Moody’s de dahil olmak üzere birçok derecelendirme kuruluşu Salvador’un kredi notunu düşürdü. Birçok ekonomist de ülkede ortaya çıkabilecek finansal kaos konusunda uyarıda bulundu.

Yarım milyon El Salvadorlu BTC cüzdanı Chivo’yu kullanıyor

Bitcoin yasasına yönelik tepkilere ve Bitcoin ATM’lerinin yakıldığı çeşitli protestolara rağmen Bukele, toplumun büyük bölümünün karardan memnun olduğunu ve BTC’yi günlük hayatlarında kullandıklarını söyledi. Bukele ayrıca, resmi Bitcoin cüzdan uygulaması Chivo’yu indiren kişi sayısının, yasadan sonraki iki hafta içinde yarım milyonu geçtiğini vurguladı.

El Salvador, Bitcoin yasası ile büyük bir adım atarken, dünyaya örnek teşkil etti. Ülke, aynı zamanda ekonomilerinde sorun yaşayan ve finansal açıdan zor günler geçiren ülkeler üzerinde bir domino etkisi yarattı. Küba ve Panama da bu konuda somut adımlar atabilirler. Bitcoin fiyatı, günlük en düşük seviyesinden toparlanmaya çalışırken an itibariyle 45.543 dolardan işlem görüyor. Lider kripto para birimi, düşüşe rağmen güçlü zincir üstü destek olarak kabul edilen 45 bin doların üzerinde pozisyonunu korudu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Coingape.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku