Ekonomisi kötüye giden Bitcoin e saldırıyor

0 0

Arjantin hükümeti kara para aklama ve diğer yasadışı işlemler nedeniyle kripto para birimi borsaları üzerindeki kontrolleri sıkılaştırmaya karar verdi. Ancak araştırmacılara göre; Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine karşı bu önlemin altında ulusal para birimi pezosu karşısında devalüasyon riski yatıyor.

BİTCOİN ANALİZİ İÇİN TIKLAYIN

Kripto para için daha zor yasalar gerekiyor

Arjantin yerel haber merkezlerinden biri olan El Cronistanın Decryptin haberine göre; Finansal kontrol sağlayan Finansal Bilgi Birimi (FIU) takip ve kontrolü sıkılaştırmak için hükümetten kripto para alım satımına karşı daha katı yasalar talep etti. FIU başkanı Carlos Alberto Cruz “Artan hacimde sanal varlık görüyoruz. Bu operasyonları gerçekleştirenler muhtemelen uluslararası kuralları atlamak ve kara para aklama karşıtı çabaları kırmak için kripto para birimi seçeneğine yöneldi” dedi.

FIU kripto ticaretine katılan bireyler hakkında daha fazla bilgi toplamayı amaçladığını ve birçok kurumdan bankalardan kredi kartı şirketlerinden borsalardan ve yatırım fonlarından geniş bir alana kadar olan şüpheli faaliyetleri bildirmelerini istediğini açıkladı. Posta ve nakliye şirketleri hisse senedi brokerleri STKlar ve hatta sanat galerileri ve spor kulüpleri ve oluşumları gibi diğer organizasyonlar da FIU tarafından daha fazla kontrol altında tutulacak.

Zamanlama fark edilir

Ancak müdahale hareketlerinin zamanlaması da ilginç… El Cronistanın verdiği bilgiye göre; Tüm bu önlemler Arjantin vatandaşlarının sıklıkla daha istikrarlı yabancı paralara yatırım yapması ile çakıştığı bir döneme denk geliyor. Buenos Aires Bitcoin Merkezinin kurucusu Franco Amati hükümetin Twitterda vatandaşların Bitcoini peso ile almasını önlemek için neler yaptığını yorumladı. Amati Arjantinlilerin daha sonra Bitcoine dönüştürdükleri parayla ABD doları aldığını söyledi.

Bitcoin ticareti ülkede önemli ölçüde artmış olsa da ekonominin de aynı oranda düştüğü söylenebilir. Arjantinde Bitcoin ticareti ve kişiden kişiye elektronik para işlemleri 2020de önemli ölçüde arttı.

Araştırmacılar ise hükumetin bu önlemler paketine tepki gösterdi. Venezuelalı tanınmış kripto para analisti David Battaglia ülkede alınan bu önlemler için “Halkın elinde az kalmış olan varlığına da el koyma operasyonu…” yorumunu yaptı.

Meksikalı avukat ve yatırımcı Micky Sierra kripto paraya yatırım yapanlar için durumun daha kötü olabileceğini belirtti ve FIUnun yasadışı faaliyetlerde veya kullanımlarına karşı kullanıldıkları gerekçesiyle kripto varlıklarına el koyabileceği konusunda uyardı.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku